Škála perinatálního zármutku
Ratislavová, Kateřina; Hendrych Lorenzová, Eva
2016 - Czech
Úvod: Škála perinatálního zármutku je diagnostickým prostředkem pro zjištění intenzity zármutku ženy/rodičů po perinatální ztrátě.
Cíl: Hlavním cílem výzkumu bylo využití Škály perinatálního zármutku v České republice. Dalším cílem bylo srovnat výsledky se zahraničními studiemi. Metodika: Byl proveden kvantitativní výzkum pomocí internetového dotazníkového šetření. Soubor tvořilo 100 žen, které prožily perinatální ztrátu (porod mrtvého plodu nebo časné novorozenecké úmrtí) v České republice mezi lety 2007 a 2014.
Výsledky: Celkový součet bodů Škály perinatálního zármutku se pohybuje mezi 33 a 165 body. Vyšší bodové hodnocení označuje vyšší intenzitu zármutku. Průměrná hodnota intenzity zármutku žen po perinatální ztrátě v České republice byla 88,8 bodů. To je o 1,6 bodu méně než v podobných studiích v USA a o 13,8 bodů více než ve výzkumech prováděných v západní Evropě.
Závěr: Škála perinatálního zármutku se zdá být vhodným instrumentem pro objektivizaci intenzity zármutku žen po perinatální ztrátě v České republice. Tak je možné vyhledat ženy, které jsou při perinatální ztrátě zranitelnější než ostatní a kterým je vhodné poskytnout odborné poradenství nebo podporu zdravotnickým a sociálním systémem.
Keywords:
perinatální ztráta; Škála perinatálního zármutku; zármutek; perinatal loss; Perinatal Grief Scale; grieving
Available in digital repository of UPCE.
Škála perinatálního zármutku
Úvod: Škála perinatálního zármutku je diagnostickým prostředkem pro zjištění intenzity zármutku ženy/rodičů po perinatální ztrátě. Cíl: Hlavním cílem výzkumu bylo využití Škály perinatálního zármutku ...
Subjektivní pocity klientek po absolvování kurzu psychoprofylaxe
Škorničková, Zuzana; Petržílková, Helena; Sobotková, Lucie
2016 - Czech
Úvod: Těhotenství a mateřství je pro každou ženu bezpochyby důležitým mezníkem v jejím životě. V tomto období prochází žena mnoha fyzickými, ale zejména psychickými změnami, na které by měla být připravena. Za tímto účelem byla na počátku 20. století vyvinuta metoda psychoprofylaktické přípravy. Jejím cílem je teoreticky i prakticky informovat ženu o období těhotenství, porodu, šestinedělí a péči o novorozence.
Cíl: Zjistit, o jaká témata mají těhotné ženy zájem v psychoprofylaktické přípravě. Dalšími stanovenými cíli je zjistit, zda ženy, absolvující kurz psychoprofylaxe, uvádějí zmírnění obav z nastávající role, zda navštěvovaný kurz psychoprofylaxe obsahoval informace, které ženy očekávaly a zda ženy využily získané informace v praxi.
Metodika: Práce se skládá z kvantitativního a kvalitativního šetření. Kvantitativní šetření probíhalo pomocí ankety vlastní konstrukce, kdy dotazovanými byly těhotné ženy po 20. týdnu gestace. Kvalitativní šetření probíhalo pomocí polostrukturovaných rozhovorů s třemi ženami na konci šestinedělí.
Výsledky: Kurz předporodní přípravy zahrnuje dle dotazovaných všechny důležité oblasti. Respondentky shodně uvádějí využitelnost získaných informací a snížení strachu z porodu po absolvování kurzu psychoprofylaxe, přesto strach z nové životní role u dotazovaných často přetrvává.
Závěr: Těhotenství je pro každou ženu doba očekávání a přípravy na příchod nového života. Je to období jedinečné, ale pro některé ženy může být stresující z důvodu nedostatku informací a pocitu nepřipravenosti. Kurzy předporodní přípravy, zpravidla vedeny porodními asistentkami, mají za cíl připravit těhotné ženy jak po stránce psychické, tak praktické.
Keywords:
porod; psychika žen; psychoprofylaktická příprava; šestinedělí; těhotenství; delivery; pregnancy; psychoprophylatic preparation; puerperium; women’s psyche
Available in digital repository of UPCE.
Subjektivní pocity klientek po absolvování kurzu psychoprofylaxe
Úvod: Těhotenství a mateřství je pro každou ženu bezpochyby důležitým mezníkem v jejím životě. V tomto období prochází žena mnoha fyzickými, ale zejména psychickými změnami, na které by měla být ...
Básně jako slovní obrazy a morální účinek poezie: imitace či adaptace klasické estetiky v alžbětinské poetice?
Kastnerová, Martina
2016 - Czech
Studie na příkladu alžbětinské poetiky a dramatu (konkrétně vybraných aspektů děl Sidneyho, Spensera, Puttenhama, Shakespeara a Jonsona) analyzuje vztah anglické renesance k antickým vzorům. Ve všech analyzovaných případech se ukazuje dvojaký vztah k antické tradici, která slouží coby model nápodoby, avšak tato adaptace klasických vzorů se zároveň stává prostředkem posílení renomé anglického jazyka a kultury, a tím i společenské autonomie Anglie obecně. Klasičtí autoři tak poskytují alžbětincům argumenty pro apologii poezie a souběžně s profesionalizací literární kultury je ustavována pozice politicky i kulturně samostatné země, a to právě skrze literaturu.
Keywords:
alžbětinská poetika; alžbětinské drama; literární kultura; antická estetika; Elizabethan poetics; Elizabethan drama; literary culture; Classical aesthetics; Sidney Philip; Spenser Edmund; Puttenham George; Shakespeare William; Jonson Ben
Available in digital repository of UPCE.
Básně jako slovní obrazy a morální účinek poezie: imitace či adaptace klasické estetiky v alžbětinské poetice?
Studie na příkladu alžbětinské poetiky a dramatu (konkrétně vybraných aspektů děl Sidneyho, Spensera, Puttenhama, Shakespeara a Jonsona) analyzuje vztah anglické renesance k antickým vzorům. Ve všech ...
Naděje v procesu zdravotní péče
Adamczyk, Roman
2016 - Czech
Úvod: Naděje je formou pozitivního očekávání, které zdravému i nemocnému člověku poskytuje klíčové opěrné body v nejistém, stochastickém systému života. Pro pacienta v systému zdravotní péče je naděje klíčovou psychologickou veličinou, která napomáhá ke zvládání (copingu) a uzdravení.
Cíl: Cílem příspěvku je podat přehled vybraných filozofických, psychologických a medicínsko-ošetřovatelských aspektů problematiky naděje ve vztahu k existenciálnímu prožívání a ke zdravotní péči.
Metodika: Článek vychází z bibliografického šetření a autorovy zkušenosti. V rámci přípravy článku byla realizována rešerše relevantní knižní a časopisecké literatury a on-line zdrojů s využitím vybraných databází.
Výsledky: Naděje se ve světle mnoha osobních zkušeností pacientů a současně ve světle odborného zkoumání jeví jako významný salutogenní a provitální faktor. Klinické zkoumání i epizodické důkazy odvozené od konkrétních životních osudů poukazují na velký filozofický, psychologický, behaviorální a dokonce fyziologický význam naděje s relevancí pro ošetřovatelskou a medicínskou péči.
Závěr: Naděje je podstatným článkem kvality života, a to zejména v nepříznivých situacích a stavech nemoci. Další zkoumání naděje prismatem filozofie, psychologie, psychoneuroimunologie, sociálního lékařství a různých klinických oborů je jistě opodstatněné a může přinést ovoce v podobě vyšší kvality života nespočtu pacientů.
Keywords:
hledisko filozofické; hledisko psychologické; kvalita života; naděje; zdravotní péče; philosophical aspects; psychological aspects; quality of life; hope; health care
Available in digital repository of UPCE.
Naděje v procesu zdravotní péče
Úvod: Naděje je formou pozitivního očekávání, které zdravému i nemocnému člověku poskytuje klíčové opěrné body v nejistém, stochastickém systému života. Pro pacienta v systému zdravotní péče je naděje ...
Význam znalostí v péči o orální zdraví
Chrudimská, Lucie; Šoukalová, Kristýna
2016 - Czech
Úvod: Orální hygiena je nedílnou součástí hygienické péče člověka, nicméně je často velmi opomíjena. Péče o orální zdraví vede k uspokojování lidských potřeb a celkové spokojenosti. Stav orálního zdraví v populaci není na žádoucí úrovni. Orální zdraví lze významně ovlivnit správnou péčí. Vhodným zdrojem informací v péči o chrup je dentální hygienistka.
Cíl: Zjistit, jaký je subjektivní pocit respondentů týkající se znalostí v oblasti péče o chrup. Zjistit, jaká je úroveň znalostí respondentů. Poukázat na to, jak je péče o chrup v holistickém pojetí člověka důležitá. Zdůraznit, že je nezbytné neustále zvyšovat povědomí lidí v problematice péče o chrup a dutinu ústní a podtrhnout význam služeb dentální hygienistky v otázce orálního zdraví.
Metodika: Pro sběr dat byl použit dotazník vlastní tvorby. Celkový počet respondentů byl 90. Dotazníky byly rozdány ve stomatologické ambulanci v Pardubickém kraji. Dotazník mohl vyplnit každý člověk starší 18 let.
Výsledky: Celkem 50 % dotázaných se cítí být dobře informovaných v péči o chrup. O více informací má zájem 39 % dotázaných. Další informace nepožaduje 11 % respondentů.
Na všechny znalostní otázky v dotazníku odpověděli lépe dotázaní, kteří na začátku uvedli, že někdy využili služeb dentální hygienistky.
Závěr: Z výzkumu plyne, že respondenti využívající služeb dentální hygienistky mají lepší znalosti v péči o chrup – na všechny znalostní otázky v dotazníku odpověděli lépe. Tento fakt podporuje domněnku, že péče dentální hygienistky je klíčová pro prevenci v oblasti orálního zdraví. Je třeba klást větší důraz na význam péče dentální hygienistky.
Keywords:
dentální hygienistka; orální zdraví; znalosti; dental hygienist; oral health; knowledge
Available in digital repository of UPCE.
Význam znalostí v péči o orální zdraví
Úvod: Orální hygiena je nedílnou součástí hygienické péče člověka, nicméně je často velmi opomíjena. Péče o orální zdraví vede k uspokojování lidských potřeb a celkové spokojenosti. Stav orálního ...
Ošetřovatelská péče o pacienta se syndromem Guillaine-Barrého
Zatočilová, Jana; Ehler, Edvard; Mandysová, Petra
2016 - Czech
Úvod: Syndrom Guillaine-Barrého (GBS) je neuromuskulární onemocnění, u kterého hrozí potencionálně závažné komplikace. Příznaky GBS mohou být značně dramatické a mohou ohrozit nemocného na životě.
Cíl: Popsat komplexní ošetřovatelskou péči o pacienta s GBS pomocí humanistického modelu Virginie Hendersonové.
Metodika: Výzkum byl realizován kvalitativní metodou. Tato kazuistika popisuje případ pacienta s GBS, u něhož byla nashromážděna a následně analyzována veškerá dostupná fakta.
Výsledky: Mezi hlavní oblasti ošetřovatelské péče o pacienta s GBS v kritickém stavu patří prevence rizika vzniku dekubitů, péče o vyprazdňování moče a stolice, rehabilitační ošetřování, důsledná monitorace změn ve fyzickém stavu pacienta. Součástí je i spolupráce s rodinou při získávání informací, které nemůže nemocný poskytnout sám.
Závěr: Ošetřovatelská péče o pacienta s GBS je důležitá především pro sledování klinického stavu a prevenci komplikací, které mohou v rámci akutního stavu nastat. Holistická péče o kriticky nemocné zahrnuje komplexní bio-psycho-sociální péči.
Keywords:
ošetřovatelská péče; syndrom Guillaine-Barrého; ventilační potíže; nursing care; Guillaine-Barré syndrome; respiratory complications
Available in digital repository of UPCE.
Ošetřovatelská péče o pacienta se syndromem Guillaine-Barrého
Úvod: Syndrom Guillaine-Barrého (GBS) je neuromuskulární onemocnění, u kterého hrozí potencionálně závažné komplikace. Příznaky GBS mohou být značně dramatické a mohou ohrozit nemocného na ...
Použití systému Linguistic Fuzzy-Logic Control pro modelování dynamických systémů
Farana, Radim; Walek, Bogdan; Janošek, Michal; Žáček, Jaroslav
2015 - Czech
The article presents use of a linguistic fuzzy-logic control (LFLC) system for dynamic system modelling. The presented applications were verified on real laboratory tasks in the Laboratory of Intelligent Systems at the University of Ostrava. The LFLC system was developed at the University of Ostrava, Institute for Research and Applications of Fuzzy Modeling. This technology enables users to describe the system behaviour as a set of fuzzy rules. Input and output variables scales are defined by contexts and their change allows using the same system description for systems with similar behaviour very easily.
Keywords:
fuzzy logic; fuzzy model; system; dynamic system
Available in digital repository of UPCE.
Použití systému Linguistic Fuzzy-Logic Control pro modelování dynamických systémů
The article presents use of a linguistic fuzzy-logic control (LFLC) system for dynamic system modelling. The presented applications were verified on real laboratory tasks in the Laboratory of ...
Návrh adaptivního regulátoru pro řízení systému na bázi pneumatických svalů
Moučka, Michal; Garan, Maryna; Kovalenko, Iaroslav; Tóthová, Mária
2015 - Czech
Článek pojednává o návrhu adaptivního regulátoru pro polohové řízení
systému na bázi umělých pneumatických svalů. Jsou zde odvozeny rovnice adaptivního regulátoru s referenčním modelem. Pro potřeby odvození jsou též uvedeny dílčí výsledky identifikace systému. Výsledky z ověření funkčnost regulátoru jsou též v článku uvedeny.
Keywords:
umělý pneumatický sval; identifikace; adaptivní regulátor
Available in digital repository of UPCE.
Návrh adaptivního regulátoru pro řízení systému na bázi pneumatických svalů
Článek pojednává o návrhu adaptivního regulátoru pro polohové řízení systému na bázi umělých pneumatických svalů. Jsou zde odvozeny rovnice adaptivního regulátoru s referenčním modelem. Pro potřeby ...
Sdílení laboratoří mezi TUL a HS Zittau/Goerlitz
Hubka, Lukáš; Školník, Petr; Modrlák, Osvald; Náhlovský, Tomáš
2015 - Czech
Příspěvek ukazuje aktuální koncept přeshraniční spolupráce ve výuce a podpoře výuky mezi TU v Liberci a HS Zittau/Goerlitz. Spolupráce má dlouholetou tradici a je naší největší snahou, aby základní rámec zůstal zachován a byl stále pro studenty aktuální. V příspěvku je detailně popsána odborná náplň a uveden příklad kulturní doplňkové činnosti.
Keywords:
automatické řízení; mezinárodní spolupráce; studentská činnost
Available in digital repository of UPCE.
Sdílení laboratoří mezi TUL a HS Zittau/Goerlitz
Příspěvek ukazuje aktuální koncept přeshraniční spolupráce ve výuce a podpoře výuky mezi TU v Liberci a HS Zittau/Goerlitz. Spolupráce má dlouholetou tradici a je naší největší snahou, aby základní ...
Informace a hodnocení rizika
Roudný, Radim
2014 - Czech
Příspěvek v prvé části pojednává o možnostech získání informací a jejich významu pro návaznou analýzu rizika. V další části jsou naznačeny možnosti řešení náhrady chybějících informací jsou uvedeny poznámky k využití výsledků analýzy rizika.
Keywords:
informace; riziko; hrozba; analýza; prevence; information; risk; threat; analysis; prevention
Available in digital repository of UPCE.
Informace a hodnocení rizika
Příspěvek v prvé části pojednává o možnostech získání informací a jejich významu pro návaznou analýzu rizika. V další části jsou naznačeny možnosti řešení náhrady chybějících informací jsou uvedeny ...
NRGL provides central access to information on grey literature produced in the Czech Republic in the fields of science, research and education. You can find more information about grey literature and NRGL at service web
Send your suggestions and comments to nusl@techlib.cz
Provider
Other bases