Design tenkovrstvých materiálů a vysvětlení jejich vlastností pomocí simulací na atomární úrovni
2023 -
Disertační práce se zabývá teoretickým popisem pevných látek pomocí teorie funkcionálu hustoty. Studuje a rozvíjí vybrané prvky metodiky a předpovídá struktury a vlastnosti vybraných materiálů, převážně těch, jež jsou na katedře připravovány jako tenké vrstvy. Teoretické výsledky jsou proto často uváděny do souvislosti s experimentálními.
Jednou ze skupin studovaných materiálů jsou kubické a hexagonální nitridy přechodových kovů včetně svých tuhých roztoků, ternárních nitridů (Hf,M)N (M = Y, Ho, Ta, Mo). Je zkoumána jejich stabilita a mechanické vlastnosti. Formovací energie roztoků závisí kromě krystalické struktury také na rozložení atomů Hf a M a pro některá složení a rozložení též na případném provedení geometrické optimalizace pozic atomů. Vypočítané vlastnosti krystalických MN and (Hf,M)N jsou dále vztaženy k vlastnostem amorfních Hf-M-Si-B-C-N, modelovaných pomocí ab initio molekulární dynamiky. Formovací energie MN je užitečnou měrou hybné síly k tvorbě vazeb M-N v Hf-M-Si-B-C-N. Její postupný nárůst s růstem číslem sloupce prvku M v periodické tabulce koreluje s poklesem podílu vazeb M-N na všech vazbách atomů M v Hf-M-Si-B-C-N či s delokalizací elektronových stavů a zúžením zakázaného pásu. Trend růstu kovovosti potvrzují i experimentální výsledky jako růst elektrické vodivosti a extinkčního koeficientu. Korelaci lze nalézt i mezi mechanickými vlastnostmi pro tenkovrstvé Hf-M-Si-B-C-N a modelované MN, a snadné výpočty vlastností MN tak jsou užitečnou metodu předpovědi trendů vlastností Hf-M-Si-B-C-N.
Pro případ Hf-Y-Si-B-C-N je korelace modelu s experimentem prokázána také při rostoucím obsahu dusíku: vypočítaný pokles zastoupení vazeb neobsahujících N a vzdálení elektronových stavů od Fermiho meze vysvětlují pokles experimentálního extinkčního koeficientu a odpovídající rozšíření zakázaného pásu.
Zvláštní pozornost je věnována magnetickému nitridu HoN. Výpočty ab initio týkající se elektronových struktur a souvisejících vlastností takového materiálu by měly správně reprodukovat jeho magnetický moment. Nejprve je určen počet neobsazených elektronových stavů, který zaručuje, že zjištěné energetické minimum je globální. Dále je vyvinuta metoda, která umožňuje, aby experimentální hodnota magnetizace tvořila energetické minimum, a je kladen důraz na příznivé rozložení spinů ve velké simulační buňce. Je prozkoumána závislost vybraných charakteristik HoN na velikosti buňky a magnetizaci. Tyto výsledky poskytují teoretický vhled do spinové struktury nitridů kovů vzácných zemin a umožňují použít správnou metodiku podobných výpočtů vlastností silně korelovaných materiálů.
Pro bixbyitové Ta2N3 a Ta2N2O jsou vypočítány hustoty elektronových stavů, které jsou v případě Ta2N2O užity k vysvětlení jeho experimentálních vlastností, zejména existence jednoho optického a dvou elektrických zakázaných pásů.
Je zkoumán také diborid (Ti,Zr,Hf,Ta)B2, zejména vliv poruch (jednak vakancí, a jednak atomů C, poruch relevantních pro četné experimenty) na charakteristiky materiálu. Jsou prozkoumány různé druhy, koncentrace i rozložení poruch a jsou rozpoznána uspořádání vedoucí na nejnižší formovací energie. Náhrada atomů B atomy C je méně výhodná než tvorba bórových vakancí.
Vakance dále upřednostňují shlukování do rozsáhlejší plošné oblasti bez atomů, a minimalizují tak počet přerušených vazeb B-B, zatímco uhlíkové substituce na bórových pozicích shlukování neupřednostňují a mají sklon minimalizovat počet vazeb C-C. S koncentrací vakancí zároveň roste objem na atom. Tyto výsledky jsou využity k vysvětlení experimentálních jevů, jako je uvolnění kompresního pnutí při žíhání diboridů. Je kvantifikován také vliv vakancí na mechanické a elektronické vlastnosti.
Klíčová slova:
výpočty ab initio; nitridy kovů; vrstvy bixbyit-ta2n2o; magnetronové naprašování; formovací energie; optické vlastnosti; elektronické vlastnosti; tvrdost; vysokoentropické diboridy; poruchy krystalické mřížky; keramika pro velmi vysoké teploty; nitridy vzácných zemin; magnetická struktura
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Design tenkovrstvých materiálů a vysvětlení jejich vlastností pomocí simulací na atomární úrovni
Disertační práce se zabývá teoretickým popisem pevných látek pomocí teorie funkcionálu hustoty. Studuje a rozvíjí vybrané prvky metodiky a předpovídá struktury a vlastnosti vybraných materiálů, ...
Vyspělost řízení rizik u přímých dodavatelů v automobilovém průmyslu
2023 -
Řízení rizik podobně jako další činnosti, které by měl zastávat management organizace, je komplexní problematikou. Ta především v post-covidové době nabývá ještě většího významu. Obor řízení rizik, jež se začal formovat v 90. letech (Hillson, 1997), dostává díky moderním technologiím a stále novým výzvám nový ráz. V rámci problematiky řízení rizik existují různé techniky a přístupy, jak se na danou věc dívat. Odborně se těmto přístupům říká modely či standardy. Při adaptaci principů řízení rizik do organizace se poté bavíme o tzv. systému řízení rizik. Ten funguje jako jakýkoliv jiný systém na základě interakcí jeho jednotlivých částí. Z dlouhodobého vývoje organizace jako celku nás poté zajímá tzv. vyspělost daného systému. A právě na problematiku vyspělosti řízení rizik se zaměřuje předložená práce.
Autor v rámci této práce prochází procesem, na jehož začátku je popsána problematika řízení rizik v globálním kontextu i v nuancích post-pandemické situace. V rámci práce jsou též představeny již existující metodiky a standardy. Dochází k analýze modelů pro hodnocení vyspělosti řízení rizik a pro potřeby automobilového průmyslu a jeho Tier 1 dodavatelů. Z analyzovaných modelů je vytvořen model nový, který je plně adaptován pro potřeby automobilového průmyslu. Jsou rozebrány jeho základní stavební kameny a je podroben šetření panelu expertů v rámci Delphi metody. Z tohoto akademicky detailně popsaného postupu nakonec vzniká finální podoba modelu.
Klíčovou součástí modelu mimo popisu jednotlivých úrovní vyspělosti je i dotazník, který umožňuje rychlé a indikativní ohodnocení konkrétní organizace v automobilovém průmyslu z hlediska její vyspělosti. Celá práce končí pilotáží nově vytvořeného modelu na několika organizacích. Na základě pilotáže jsou shrnuty přínosy modelu a ověřena jeho použitelnost v praxi.
Celá práce popisuje, jak pracovat s vyspělostními modely v oblasti řízení rizik, a prakticky ukazuje, jak vytvořit a přizpůsobit model potřebám konkrétního odvětví.
V rámci práce je použito několik metodik výzkumu, ať se jedná již o zmiňovanou metodu Delphi nebo systematickou literární rešerši. Pracuje se též s technikami analýzy a syntézy, strukturovanými rozhovory a pilotáží, která do práce přináší případové studie.
Klíčová slova:
vyspělost řízení rizik; systém řízení rizik; vyspělostní modely; řízení rizik v automobilovém průmyslu
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Vyspělost řízení rizik u přímých dodavatelů v automobilovém průmyslu
Řízení rizik podobně jako další činnosti, které by měl zastávat management organizace, je komplexní problematikou. Ta především v post-covidové době nabývá ještě většího významu. Obor řízení rizik, ...
Sociální podnikání jako nástroj udržitelného rozvoje
2023 -
Předložená disertační práce se zabývá uchopením konceptu sociálního podnikání společně s konceptem udržitelného rozvoje. Tím přináší ucelený pohled nejenom na sociální podnikání, ale pohlíží na něj i optikou udržitelného rozvoje. V práci je využit design smíšeného výzkumu, při kterém je kombinován kvalitativní a kvantitativní přístup k výzkumu. Zpočátku je soustředěna pozornost na zpracování teoretické části práce. První kapitola je tak věnována vymezení teoretických východisek k problematice udržitelného rozvoje s vazbou na udržitelné a sociální podnikání. V druhé kapitole je vymezena oblast sociální ekonomiky, která představuje teoretický základ pro oblast sociálního podnikání. Obsahem třetí kapitoly je vymezení koncepce sociálního podnikání, kde je v rámci podkapitol pohlíženo na vývoj zkoumané oblasti, její legislativní vymezení a podporu. Současně jsou ukotveny pojmy jako sociální podnikání, sociální podnikatel, sociální podnik a integrační sociální podnik. Následně je provedena i systematická literární rešerše, která se zaměřuje na integrační sociální podnikání a je tak možné identifikovat stěžejní oblasti zájmu spojené s tímto konceptem. Na základě ukotvení teoretické koncepce je následující čtvrtá kapitola věnována představení metodiky výzkumu, kde je představen design výzkumu, metodika zpracování empirické části práce a etika výzkumu. Obsahem páté kapitoly je představení výstupů analýzy sekundárních dat z vlastní vytvořené databáze českých integračních sociálních podniků. V šesté kapitole jsou představeny výsledky dotazníkového šetření se zaměřením na veřejnost a její povědomí o sociálním podnikání. A následující sedmá kapitola představuje výstupy řízených rozhovorů se zástupci 7 českých integračních sociálních podniků. Předchozí výstupy doplňuje kapitola osmá, ve které je zpracována deskriptivní případová studie demonstrující příklad dobré praxe realizace aktivit v oblasti integračního sociálního podnikání. Devátá kapitola shrnuje v katalogu rizik identifikované faktory, které mohou ohrozit existenci a další směřování integračního sociálního podniku. Poslední desátá kapitola se soustředí na diskusi o výstupech provedeného výzkumu. Jsou zde identifikovány možné směry budoucího vědeckého bádání a zodpovězeny výzkumné otázky.
Klíčová slova:
sociální ekonomika; sociální podnikání; integrační sociální podnik; udržitelný rozvoj; udržitelné podnikání
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Sociální podnikání jako nástroj udržitelného rozvoje
Předložená disertační práce se zabývá uchopením konceptu sociálního podnikání společně s konceptem udržitelného rozvoje. Tím přináší ucelený pohled nejenom na sociální podnikání, ale pohlíží na něj i ...
Česká cizokrajná etnografie: Od cestopisů k sociokulturní antropologii
2023 -
Tato práce představuje příspěvek k dějinám české cizokrajné etnografie a etnologie. Cílem práce bylo podrobit kritické analýze pohled významných cestovatelů a etnografů na jimi prezentovanou exotickou jinakost. Tato práce je rozdělena na tři tematické okruhy. Jedná se o cestovatelství, protoetnografii a cizokrajnou etnografii. Z cestopisné literatury byla analyzována díla autorů Emil Holub (1847-1902), Josef Kořenský (1847-1938), Enrique Stanko Vráz (1860-1932) a Alberto Vojtěch Frič (1882-1944), kteří jsou všeobecně chápáni jako čelní zástupci "zlatého věku" českého cestovatelství. V oblasti protoetnografie byla analyzována díla zakladatele etnologického myšlení v českých zemích Jana Slavomíra Tomíčka (1806-1866), popularizátora zájmu o exotické kultury Jaroslava Vlacha (1852-1917) a znalce ruské střední Asie Emanuela Faita (1854-1929). Z oblasti cizokrajné etnografie jsem vybral jednak autory, kteří měli formativní vliv na své okolí, což je případ Otakara Pertolda (1884-1965) a Vojtěcha Suka (1879-1967). Dále jsem zařadil Václava Marka (1908-1994), hlavního představitele marxistického přístupu v cizokrajné etnografii v padesátých letech 20. století a Ladislava Holého (1933-1997), který během následujícího desetiletí představoval inovativní "sociologizující" přístup v rámci analýzy cizích kultur, myšlenkově blízký přístupům britské sociální antropologie.
Klíčová slova:
cizokrajná etnografie; dějiny etnologie; cestopisy; protoetnografie
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Česká cizokrajná etnografie: Od cestopisů k sociokulturní antropologii
Tato práce představuje příspěvek k dějinám české cizokrajné etnografie a etnologie. Cílem práce bylo podrobit kritické analýze pohled významných cestovatelů a etnografů na jimi prezentovanou exotickou ...
Pakt čtyř velmocí (1932-1933) jako prostředek italského revizionismu
2023 -
Pakt čtyř velmocí, který Benito Mussolini navrhl v březnu 1933, měl představovat spolupráci Velké Británie, Francie, Itálie a Německa. Mussolini myšlenku kooperace poprvé zmínil ve svém projevu před podporovateli v Turíně na podzim roku 1932, ovšem tehdy ještě neměla obrysy konkrétní dohody. Obhajoval spojení čtyř západních zemí jako přirozené a vyplývající z jejich členství ve Společnosti národů. Italský vůdce svým návrhem deklaroval snahu o zajištění politické stability a míru v Evropě alespoň na deset let. V kontextu současného vnímání nám může znít účel Paktu čtyř jako samozřejmým cílem poválečné evropské politiky, tudíž může vyvstat otázka o nadbytečnosti navržené dohody o spolupráci západních mocností. Musíme si však uvědomit, v jaké situaci se Evropa po válce, a zejména ve třicátých letech 20. století, nacházela. Při vědomí politického ovzduší roku 1933 a motivů tehdejší italské zahraniční politiky dával Mussoliniho návrh smysl. Evropský kontinent se totiž s příchodem třicátých let 20. století potýkal nejen s negativními důsledky hluboké hospodářské krize, ale také s nevyřešenými otázkami ohledně kolektivní bezpečnosti a odzbrojování. Když po konci první světové války vznikla Společnost národů, vytkla si za jeden ze svých cílů zabývat se řešeními, které přispějí k evropské bezpečnosti a všeobecnému odzbrojení zemí. Ostatně byl to Pakt Společnosti národů, který ve svém článku 8 tvrdil, že pro udržení pořádku a míru v poválečné Evropě bude nezbytné odzbrojit všechny národní armády, stejně jako byly mírovými smlouvami odzbrojeny poražené státy. Ovšemže metody měly být postupně navrženy a přijaty v rámci činnosti Společnosti národů, plány na odzbrojení vznikaly ale i mimo ni. Přestože političtí představitelé jednotlivých zemí veřejně deklarovali společný zájem na dosažení kolektivního odzbrojení a bezpečnosti, partikulární národní zájmy bránily najít společné řešení. K jeho nalezení nepřispěly ani dvě odzbrojovací konference, které se konaly symbolicky v Ženevě, sídle Společnosti národů. Mussoliniho Pakt čtyř velmocí měl být řešením na tyto evropské problémy.
Klíčová slova:
pakt čtyř velmocí; dohoda o spolupráci čtyř západních mocností; velká británie; francie; itálie; německo; malá dohoda; polsko; mussolini; beneš; macdonald; simon; jouvenel; daladier; paul-boncour; titulescu; odzbrojovací konference v ženevě; společnost národů; odzbrojovaní; kolektivní bezpečnost; mír; revizionismus
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Pakt čtyř velmocí (1932-1933) jako prostředek italského revizionismu
Pakt čtyř velmocí, který Benito Mussolini navrhl v březnu 1933, měl představovat spolupráci Velké Británie, Francie, Itálie a Německa. Mussolini myšlenku kooperace poprvé zmínil ve svém projevu před ...
Pozdně středověká keramika v jihozápadních Čechách
2023 -
Studie je zaměřena na kuchyňskou a stolní keramiku v období vrcholného a pozdního středověku na území jihozápadních Čech. Časově bylo období rozděleno na dva časové stupně: 1. stupeň pro období 2. poloviny 13. století - 1. polovinu 14. století a 2. stupeň pro období 2. poloviny 14. století - 1. polovinu 15. století. Zapracovány byly keramické soubory z více jak čtyřiceti lokalit a více než 90 keramických nálezových souborů (nejvíce zastoupeny soubory z městského sociálního prostředí), které jsou uvedeny v přehledném katalogu s kresebnou a fotografickou dokumentací vybraných částí keramických souborů. Vypracován byl nový teoretický rámec. Na základě zahraničních studií byla více rozpracována teorie "ceramiscene landscape", která je v základu postavená na Ingoldově (1993) konceptu "taskscape". V případě této studie neoperujeme pouze s jednou lokalitou a hlavním cílem není zjištění míry urbanizace přiléhajícího prostoru. Z tohoto důvodu byly vytvořeny dvě úrovně keramické krajiny: podrobná výrobní keramická krajina a shrnující spotřební keramická krajina. Prostředkem k rekonstrukci je nám zde regionální keramická třída (dále RKT) určená na základě definovaných keramických tříd na jednotlivých lokalitách. Ty jsou shromážděny do tabulkového přehledu i s popisy jednotlivých atributů v některých případech i s fotografiemi typických zástupců. Jednotlivé třídy byly mezi sebou porovnány a na základě své popisové podobnosti sloučeny do tříd regionálních. V rámci přiřazování jsou sledovány odlišné vlastnosti - lokální odchylky od základní keramické třídy. V rámci každé této skupiny je sledována provázanost s tvary nádob, typy okrajů a výzdobou. Diskutováno je územní rozšíření, časový úsek existence RKT či technologická tradice.
Klíčová slova:
kuchyňská a stolní keramika; vrcholný středověk; pozdní středověk; keramická krajina; krajina úkolů; keramická třída; keramická skupina; regionální keramická třída; technologie výroby keramiky
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Pozdně středověká keramika v jihozápadních Čechách
Studie je zaměřena na kuchyňskou a stolní keramiku v období vrcholného a pozdního středověku na území jihozápadních Čech. Časově bylo období rozděleno na dva časové stupně: 1. stupeň pro období 2. ...
Vědecké metody v religionistice a jejich aplikace v bádání o raném křesťanství
2023 -
Disertační práce si klade za úkol prozkoumat, jakým způsobem může vypadat vědecký přístup ke studiu náboženství (na teoretické úrovni) a zda lze využívat nových technologií k počítačové analýze dochovaných pramenů (na úrovni metody). Cílem je reflexe relevantnosti a použitelnosti těchto nových teoretických a metodologických přístupů na základě jejich aplikace na konkrétní fenomén z oblasti bádání o raném křesťanství. Práce se proto pohybuje na dvou rovinách. První, teoretickou rovinu tvoří otázka po možnosti, povaze a podobě vědeckého přístupu ke studiu náboženství. Druhou, aplikovanou rovinou je snaha o využití vědeckého přístupu při zkoumání konkrétního fenoménu z oblasti raného křesťanství, aby tak bylo přímo poukázáno na přínosy a limity těchto teorií a metod. Ve hře je tedy jak otázka z oblasti teorie a filosofie vědy - zda je možné vědecky zkoumat náboženství a jakou podobu může takový přístup mít - tak otázka z oblasti religionistiky - zda tyto teorie a metody mohou přispět k výzkumu vzniku křesťanské víry.
Sledovaným diskurzem je kognitivní věda o náboženství, ze které je vybrána Boyerova teorie minimální kontraintuitivity náboženských reprezentací, doplněná a zpřesněná Barrettem. Konkrétním fenoménem z dějin bádání o raném křesťanství, na který je tato teorie v disertační práci aplikována, je otázka vzniku křesťanské víry, konkretizovaná jako hledání důvodu proměny původního chápání Ježíše jakožto člověka (rabbiho, proroka, politického mesiáše, Bohem zmocněného služebníka) přes užívání židovského titulu Syn člověka v představu Ježíše jako vzkříšeného Syna Božího, Pána a Spasitele. Vstupní hypotézou v tomto případě je, zda mentální reprezentace Ježíše jakožto Syna Božího nejlépe odpovídá - v porovnání s chápáním Ježíše jako Bohem zmocněného člověka a jako Syna člověka - kognitivní charakteristice úspěšné náboženské představy a je tedy nejvhodnější k šíření.
Protože se jedná o problematiku, která je úzce spojena s podrobnou analýzou dochovaných textových pramenů, je na úrovni metody zvolena kombinace klasické exegeze vybraných pasáží, analýzy kognitivních struktur sledovaných reprezentací, spolu s tzv. distančním čtením (distant reading). Nejprve jsou pomocí historicko-kritické metody identifikovány v novozákonních, apokryfních i raněkřesťanských textech prvních pěti staletí důležité pasáže vztahující se k analyzovaným představám - Ježíš jako rabbi, prorok, mesiáš, Syn člověka a Syn Boží. Následně jsou tyto představy analyzovány z hlediska jejich kognitivní struktury, přičemž je použit Barrettův systém kódování. V závěrečné části je tento přístup doplněn pomocí počítačové analýzy, aby byla ukázána použitelnost distančního čtení pro interpretaci raně křesťanských textů. Pozornost je soustředěna na analýzu proměny sémantického pole termínů Ježíš, Kristus a Bůh v korpusu řecky psaných raně křesťanských textů prvních pěti staletí našeho letopočtu.
Klíčová slova:
kognitivní věda o náboženství; teorie minimální kontraintuitivity; digital humanities; distanční čtení; rané křesťanství
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Vědecké metody v religionistice a jejich aplikace v bádání o raném křesťanství
Disertační práce si klade za úkol prozkoumat, jakým způsobem může vypadat vědecký přístup ke studiu náboženství (na teoretické úrovni) a zda lze využívat nových technologií k počítačové analýze ...
Metodika pro zefektivňování přípravy zaměstnanců s využitím virtuální reality
2023 -
Disertační práce se zabývá realizací experimentu zaměstnanců - záchranářů a komparací inovovaného tréninku ve virtuální realitě a konvenčního tréninku s využitím figurantů s cílem získat a zhodnotit data za účelem návrhu metodiky pro zefektivňování přípravy zaměstnanců s využitím virtuální reality.
Klíčová slova:
trénink; virtuální realita; vzdělávání; zdravotnické záchranářství.
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Metodika pro zefektivňování přípravy zaměstnanců s využitím virtuální reality
Disertační práce se zabývá realizací experimentu zaměstnanců - záchranářů a komparací inovovaného tréninku ve virtuální realitě a konvenčního tréninku s využitím figurantů s cílem získat a zhodnotit ...
Numerická analýza proudění v turbostrojích s vlivem vybraných geometrických prvků a proudových jevů
2023 -
Je rozebráno nestandartní chování odstředivého kompresoru vybaveného radiálními naváděcími lopatkami při měření na vývojové zkušebně. Problém je identifikován a popsán pomocí podrobného vyhodnocení měřených dat, rozměrové analýzy, výpočtů středního proudu a následného matematického modelování proudění. Je sestaven univerzální program pro vyhodnocení měření uvažující chování reálných plynů. Odtržení mezní vrstvy ve vstupním kanálu způsobeného odstředivými silami v rotujícím proudu tekutiny a jeho vliv na provoz kompresorů je popsáno zobecněným způsobem. Provedené parametrické studie mají také za cíl zobecnění poznatků. CFD výpočty na zjednodušených modelech i geometriích skutečných strojů pomáhají prokázat a upřesnit dosažené výsledky. Závěrem jsou vyvozena doporučení pro návrh stupňů odolnějších nestabilitám ve vstupním kanále včetně realizace a CFD výpočtů na modifikovaném oběžném kole kompresoru s integrovaným záběrníkem.
Klíčová slova:
proudové stroje; odstředivé kompresory; naváděcí lopatky; vyhodnocení měření; rozměrová analýza; parametrická studie; výpočetní mechanika tekutin; cfd; nenávrhové režimy; návrh proudového stroje
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Numerická analýza proudění v turbostrojích s vlivem vybraných geometrických prvků a proudových jevů
Je rozebráno nestandartní chování odstředivého kompresoru vybaveného radiálními naváděcími lopatkami při měření na vývojové zkušebně. Problém je identifikován a popsán pomocí podrobného vyhodnocení ...
Komplexní problematika průtočné části vzduchové turbiny
2023 -
Práce se zabývá problematikou odklonu proudu za oběžnou mříží axiálního turbínového stupně. Cílem práce je kvantitativně popsat vývoj výstupního úhlu proudu ze stupně v axiální mezeře a zjistit velikost úhlové změny mezi výstupní rovinou řešeného stupně a případnou vstupní rovinou následujícího stupně.
Klíčová slova:
axiální turbína; deviace proudu; oběžná mříž
Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři ZČU.
Komplexní problematika průtočné části vzduchové turbiny
Práce se zabývá problematikou odklonu proudu za oběžnou mříží axiálního turbínového stupně. Cílem práce je kvantitativně popsat vývoj výstupního úhlu proudu ze stupně v axiální mezeře a zjistit ...
NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.
Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz
Provozovatel
Zahraniční báze