Implementation of a Regional brand in South Bohemia
Jarolímková, Kamila; Toth, Štefan; Pavel, Pavel
2016 - Czech
Bachelor thesis deals with the origin and implementation of a regional brand grouped in the Association of Regional Brands, r. s. Currently, this association covers 26 regions with their own brand in the Czech Republic and in neighboring foreign countries. Necessary problematics associated with this process are described in the theoretical part of the thesis.
A part of the South Bohemian region was selected for simulation of the implementation of the new brands. In the practical part of the work, all the requirements of the association to create the new brand has been step by step fulfilled. It was found out that the whole process of the implementation is financially demanding and time consuming. Nevertheless, the result of this study recommends to present this new regional brand in selected areas. The selected South Bohemian areas offer rich traditional and handicraft products that would deserve an appreciation. In conclusion, the author of the present study has highlighted the possible complications that can occur during implementation of new brands. Moreover, the recommendations for its successful development in the future have been set. Bakalářská práce se zabývá vznikem a zavedením regionální značky sdružené do Asociace regionálních značek, z. s. Tato asociace zastřešuje v současné době 26 regionů s vlastní značkou na území České Republiky i za jejími hranicemi. V teoretické části jsou rozebrána všechna potřebná východiska související s tímto procesem.
Pro simulaci zavedení signifikace byla vybrána část Jihočeského kraje. V praktické části práce byly krok za krokem splněny požadavky asociace na vznik nové značky. Bylo zjištěno, že celý proces zavedení je finančně i časově velmi náročný. Přesto je výsledkem práce doporučení, novou regionální značku na vybrané území zavést. Oblast je bohatá na tradiční jihočeské produkty a řemeslné výrobky, které by zasloužily docenění. Závěrem autorka práce upozorňuje na možné vyskytující se komplikace při procesu zavádění značky a jsou zde stanovena doporučení pro její úspěšný rozvoj do budoucna.
Keywords:
produkt; rozvoj regionu; výrobce; regionální značka; region
dostupnost_czu
Implementation of a Regional brand in South Bohemia
jsou rozebrána všechna potřebná východiska související s tímto procesem. Pro simulaci zavedení signifikace byla vybrána část Jihočeského kraje. V praktické části práce byly krok za krokem ...
Agritourism focusing on South Bohemian Region
Marková, Veronika; Navrátilová, Miroslava; Toth, Štefan
2016 - Czech
The theme of the bachelor thesis is agri-tourism as regards of business opportunities for privately employed farmers. The theoretical part presents the views of experts on tourism and their assessment of business conditions in the area. Work conceives the issue from a broader perspective so. Rural tourism, which is still in our tradition. Its development after the Second World War stopped on time, so then in the sixties and seventies, people again this tradition continue in its own way. In those years the city's population began to buy and renovate rural houses and with it also certainly change the character of rural communities. Popularity rural tourism illustrate the results of the survey, which is the content of the practical part. Respondentskou second group are farmers operating in tourism and agro-tourism offering to its farmách.Results of interviews with eight farmers frequent reveal the reasons for the slow development of this business, which returns in the evaluation spirit of the subsequent discussion. In cinclusion of work are indicate some possibilities of development of tourism and conditions of its application in the tourism market. Tématem bakalářské práce je agroturistika jako oblast podnikatelských příležitostí pro soukromě hospodařící zemědělce. V teoretické části jsou prezentovány názory odborníků na cestovní ruch a jejich hodnocení podmínek pro podnikání v dané oblasti. Práce pojímá danou problematiku z širšího hlediska tzv. venkovské turistiky, která má v našem státě tradici. Její rozvoj se po druhé světové válce načas zastavil, aby pak v šedesátých a sedmdesátých letech lidé opět na tuto tradici svým způsobem navázali. V těchto letech začalo městské obyvatelstvo kupovat a renovovat venkovská stavení a s tím souvisí i určitě změny charakteru venkovských obcí. Oblíbenost venkovské turistiky dokládají výsledky dotazníkového šetření, které je obsahem praktické části práce. Druhou respondentskou skupinou jsou farmáři podnikající v cestovním ruchu a nabízející agroturistiku na svých farmách. Výsledky rozhovorů s osmi farmáři odhalují nejčastější příčiny pomalého rozvoje tohoto druhu podnikání, k čemuž se vrací v hodnotícím duchu následná diskuse. V závěru práce jsou pak naznačeny možnosti rozvoje agroturistiky a podmínky jejího uplatnění na trhu cestovního ruchu
Keywords:
Cestovní ruch; Farma; Agroturistika; Venkovská turistika
dostupnost_czu
Agritourism focusing on South Bohemian Region
The theme of the bachelor thesis is agri-tourism as regards of business opportunities for privately employed farmers. The theoretical part presents the views of experts on tourism and their assessment ...
Analýza demografického vývoje Jihočeského kraje
Cahová, Alice
2012 - Czech
Keywords:
časová řada; demografické ukazatele; demografie
Available to registered users in the Library of Mendel University.
Analýza demografického vývoje Jihočeského kraje
Possibilities of using technical monuments in tourism in South Bohemia Region
Rozehnalová, Alena; Kuna, Zbyněk; Rysová, Hana
2016 - Czech
Bachelor´s work is concerned on possibilities of using technical monuments during traveling, visiting another sights and spending free time in the area of tourism. The first part of the work is generally about tourism. It push its point, kinds, forms and factors that have an influence on the tourism. The next part of the work is about tourism and technical sights. It contains explanation what the technical sight is and problems with its application in tourism. There are also incomes from the tourism and proportion of GDP on the tourism in the time line. Incomes from the incoming and outgoing tourism are compared in a single region. The work is also concentrated on evolution of tourism from the Middle Ages to a present day. South Bohemia Region and the tourism in the Region is characterized in the second part of the work. Implementation conditions (accommodation, catering and transport) are sumed up with the real examples. Possibilities to improve actual situation are also stated. A tourist route is projected in this work. It contains an overview of the technical monuments of the South Bohemia Region with using implementation conditions which are stated in the first part of the work. Práce se zabývá možnostmi využití technických památek při cestování, návštěvě jiných památek a při trávení volného času v oblasti cestovního ruchu. V první části se práce věnuje cestovnímu ruchu obecně. Shrnuje jeho význam, druhy, formy a faktory, které ovlivňují cestovní ruch. Následuje pojednání o cestovním ruchu a technických památkách, které zahrnuje vysvětlení, co to technické památky jsou a problémy při jejich využití v cestovním ruchu. Dále jsou v práci uvedeny příjmy z cestovního ruchu a podíl HDP na cestovním ruchu v časové řadě. Jsou zde porovnány příjmy z cestovního ruchu v jednotlivých krajích jak z domácího, tak ze zahraničního cestovního ruchu. Práce také zahrnuje vývoj cestovního ruch od středověku až do dnešního období.
V druhé, vlastní části práce je charakterizován Jihočeský kraj a cestovní ruch v kraji. Shrnuty jsou realizační podmínky pro cestovní ruch (ubytování, stravování a doprava) s konkrétními příklady a uvedením možností zlepšení aktuálního stavu. Dále je navržena turistická trasa zahrnující technické památky Jihočeského kraje s využitím realizačních podmínek uvedených v teoretické části práce.
Keywords:
cestovní ruch; turismus; technická památka; Jihočeský kraj; ČR; turistická trasa
dostupnost_czu
Possibilities of using technical monuments in tourism in South Bohemia Region
. V druhé, vlastní části práce je charakterizován Jihočeský kraj a cestovní ruch v kraji. Shrnuty jsou realizační podmínky pro cestovní ruch (ubytování, stravování a doprava) s konkrétními ...
Barevnost průčelí jihočeských vesnických domů z doby kolem poloviny 19. století
Svobodová, Marcela; Škabrada, Jiří
2003 - Czech
Práce se soustřeďuje na památkově chráněné objekty, většinou radikálně přestavěné v polovině 19. století, velké selské statky s honosnými průčelími, označované jako jihočeské selské baroko. Těžiště práce spočívá v řešení problematiky barevnosti diskutovaného typu objektů lidové architektury.
Keywords:
architektura; jihočeské selské baroko; 19. století; barevnost; Památková péče
Available in the UPCE Library.
Barevnost průčelí jihočeských vesnických domů z doby kolem poloviny 19. století
Práce se soustřeďuje na památkově chráněné objekty, většinou radikálně přestavěné v polovině 19. století, velké selské statky s honosnými průčelími, označované jako jihočeské selské baroko. ...
Statisticko-demografická analýza migračního pohybu obyvatelstva Jihočeského kraje
Taušová, Petra
2012 - Czech
Keywords:
časová řada; demografie; migrace
Available to registered users in the Library of Mendel University.
Statisticko-demografická analýza migračního pohybu obyvatelstva Jihočeského kraje
Regeneration of \kur{Picea abies} and \kur{Fagus sylvatica} along the gradient of altitude, Vel`ký Gápel`, Nízké Tatry (Slovakia)
BRUCHTER, Milan
2006 - Czech
Available in the Digital Repository of University of South Bohemia.
Regeneration of \kur{Picea abies} and \kur{Fagus sylvatica} along the gradient of altitude, Vel`ký Gápel`, Nízké Tatry (Slovakia)
History of the ČCE in České Budějovice
JAKEŠOVÁ, Libuše
2015 - Czech
Available in the Digital Repository of University of South Bohemia.
History of the ČCE in České Budějovice
The truancy
JELÍNKOVÁ, Petra
2013 - Czech
Available in the Digital Repository of University of South Bohemia.
The truancy
Mental and social problematic of patients with epilepsy
ŠIŠKOVÁ, Lenka
2008 - Czech
This bachelor paper deals with a disease which admittedly belongs among the most frequent neurologic diseases but which the general public have little sympathy for and which often arouses fears and worries. These concerns are caused by bad or insufficient awareness of this disease. Epilepsy brings the sick person a certain stigma and cause psychosocial problems. Bakalářská práce pojednává o epilepsii, která je v dnešní době jedna z nejčastějších neurologických onemocnění. Cílem bylo zjistit, zda jsou lidé s epilepsií omezeni v pracovní oblasti a zmapovat psychosociální problematiku této nemoci. Z práce vyplývá, že epilepsie přináší svému nositeli určité sociální stigma, které má za následek pracovní a psychosociální dopady vyplývající z nedostatečné informovanosti veřejnosti o onemocění. Práce by měla přispět k zamyšlení se nad touto problematikou, k zlepšení informovanosti a k lepšímu pochopení nemoci.
Keywords:
antiepileptika; epilepsie; epileptický záchvat; farmakorezistence; pracovní omezení; psychosociální problematika; antiepileptic drugs; epilepsy; an epileptic fit; pharmacoresistant epilepsy; limited work ability; psychosocial problematic
Available in the Digital Repository of University of South Bohemia.
Mental and social problematic of patients with epilepsy
This bachelor paper deals with a disease which admittedly belongs among the most frequent neurologic diseases but which the general public have little sympathy for and which often arouses fears and ...
NRGL provides central access to information on grey literature produced in the Czech Republic in the fields of science, research and education. You can find more information about grey literature and NRGL at service web
Send your suggestions and comments to nusl@techlib.cz
Provider
Other bases