Počet nalezených dokumentů: 303
Publikováno od do

Mystifikace nebo vážná hra. Liběchovský Slavín
Petrasová, Taťána
2014 - český
Text zkoumá mystifikační chování české vlastenecké společnosti ve 40. letech 19. století na příkladu Slavína, zvaného "česká Walhalla". K výzdobě této stavby objednal podnikatel Antnon Veith u mnichovského sochaře Ludwiga Schwanthalera 21 soch. Čeští vlastenci se snažili doložit roku 1843 existenci figur Jana Žižky a Jana Husa jako prvních děl pro Slavín, v létě 1845 vysvětlovali jejich nepřítomnost jako ukrytí "ze zvláštních důvodů". The text examines the mystifying behaviour of Czech Society in the 1840s. In the case of the building Slavín near Liběchov, called the Czech Walhalla, the entrepreneur Anton Veith ordered 21 sculptures from Munich sculptor Ludwig Schwanthaler. Czech patriots tried 1843 to demonstrate that the figures of Jan Žižka and Jan Hus existed as the first works for Slavín, however, 1845 explaine their absence as the concealment from the "singular reason". Klíčová slova: Bohemian Lands; 19th century; cultural history; sculpture Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Mystifikace nebo vážná hra. Liběchovský Slavín

Text zkoumá mystifikační chování české vlastenecké společnosti ve 40. letech 19. století na příkladu Slavína, zvaného "česká Walhalla". K výzdobě této stavby objednal podnikatel Antnon Veith u ...

Petrasová, Taťána
Ústav dějin umění, 2014

Středověká architektonická skulptura presbytáře chrámu sv. Ducha v Hradci Králové
Dáňová, Helena
2014 - český
Příspěvek se soustředí na architektonickou výzdobu presbyteria kostela sv. Ducha v Hradci Králové a zvláště na období konce 13. a první polovinu 14. století. Zahrnuje rovněž interpretaci některých zásahů provedených Františkem Schmoranzem při regotizaci stavby ve třetí čtvrtině 19. století. The article focuses on the architectural decoration of the presbytery of the church of the Holy Spirit in Hradec Králové and particularly on the period of the end of the 13th and first half of the 14th centuries. It also includes an interpretation of some of the interventions conducted by František Schmoranz the Elder in the re-Gothization of the building in the third quarter of the 19th century. Klíčová slova: Hradec Králové; Holy Spirit church; re-Gothization; architectural sculpture Dokument je dostupný na externích webových stránkách.
Středověká architektonická skulptura presbytáře chrámu sv. Ducha v Hradci Králové

Příspěvek se soustředí na architektonickou výzdobu presbyteria kostela sv. Ducha v Hradci Králové a zvláště na období konce 13. a první polovinu 14. století. Zahrnuje rovněž interpretaci některých ...

Dáňová, Helena
Ústav dějin umění, 2014

Zpráva o realizaci náhrobku malíře Pavla Nešlehy
Nešlehová, Mahulena
2014 - český
Klíčová slova: sepulchral monuments; tomb; Pavel Nešleha; Prague; 20th century Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Zpráva o realizaci náhrobku malíře Pavla Nešlehy

Nešlehová, Mahulena
Ústav dějin umění, 2014

Od restaurování k padělání, od padělání k inspirované tvorbě. František Horčička
Prahl, R.; Machalíková, Pavla
2014 - český
Příspěvek k tvorbě Františka Horčičky pojednává o významu jeho tvorby z hlediska prosazování národní minulosti, i za cenu falzifikace a zkoumá tento postoj v širších souvislostech malby raného 19. století. The text analyses the work of the painter František Horčička and its importance in the promoting of Czech national past in the 19th century. It further investigates this trend in the painting of the early 19th century. Klíčová slova: František Horčička; 19th century painting; forgery Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Od restaurování k padělání, od padělání k inspirované tvorbě. František Horčička

Příspěvek k tvorbě Františka Horčičky pojednává o významu jeho tvorby z hlediska prosazování národní minulosti, i za cenu falzifikace a zkoumá tento postoj v širších souvislostech malby raného 19. ...

Prahl, R.; Machalíková, Pavla
Ústav dějin umění, 2014

Jednání o nárocích Československé republiky na umělecká díla z rakouských sbírek po 1. světové válce
Uhlíková, Kristina
2013 - český
Text příspěvku referuje o jednání československého státu po roce 1918 o vydání uměleckých a dalších sbírkových předmětů českého původu z rakouských sbírek. Jednání, jehož hlavním koordinátorem byl osvětový odbor Ministerstva školství a národní osvěty, probíhala především v letech 1919 až 1922. Hlavním zájmem československé strany bylo předání uměleckých děl z původní sbírky Rudolfa II. odvezených během století postupně Habsburky do Vídně. The text of contribution refers to negotiations of the Czechoslovak state after 1918 on the transfer from the Austrian collections the art and other collection items of the Czech origin. The negotiations with major co-ordinator being the Department of Ministry of Education and National Enlightenment took place mainly in 1919 to 1922. The major interest of Czechoslovak party included the transfer of the art works from the original collection of Rudolf II taken within the century item-by-item by Habsburgs to Vienna. Klíčová slova: Ministry of Education and National Enlightenment; collection of Rudolf II; reparations Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Jednání o nárocích Československé republiky na umělecká díla z rakouských sbírek po 1. světové válce

Text příspěvku referuje o jednání československého státu po roce 1918 o vydání uměleckých a dalších sbírkových předmětů českého původu z rakouských sbírek. Jednání, jehož hlavním koordinátorem byl ...

Uhlíková, Kristina
Ústav dějin umění, 2013

Veřejný prostor současného města - nové formy, aktuální problémy
Kratochvíl, Petr
2013 - český
Studie se zabývá veřejným prostorem jako fyzickým i sociálním fenoménem. V metodologické části definuje jeho sociální význam. Jsou zmíněny různé faktory, jež dnes veřejný prostor ohrožují. Zároveň jsme však svědky renesance veřejného prostoru, který je prostředkem obnovy celých oblastí měst. Jsou analyzovány jak příklady rekonstrukce historických prostorů, tak nové typy veřejných prostorů v českých i zahraničních městech. The essay deals with public space both as a physical phenomenon and social phenomenon. In the frame of methodological questions it defines its fundamental social meaning Different factors that endanger public spaces today are mentioned. However, at the same time we are witness of the renaissance of public spaces which are becoming the tool of the renewal of larger districts of cities and towns. Both the remodelling of historical places and new types of public spaces are analyzed and demonstrating on examples from Czech and foreign cities. Klíčová slova: public space; contemporary architecture; town planning; public art Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Veřejný prostor současného města - nové formy, aktuální problémy

Studie se zabývá veřejným prostorem jako fyzickým i sociálním fenoménem. V metodologické části definuje jeho sociální význam. Jsou zmíněny různé faktory, jež dnes veřejný prostor ohrožují. Zároveň ...

Kratochvíl, Petr
Ústav dějin umění, 2013

Úvahy o vratislavské Madoně Jakoba Beinharta z roku 1499
Hlobil, Ivo
2013 - český
Stať analyzuje signovanou Madonu Jakoba Beinharta z roku 1499 (Muzeum narodowe, Wroclaw). Beinhartovo autorství je v poslední době nesprávně zpochybňováno. Z hlediska formy i ikonografie jde však o mimořádné dílo tohoto sochaře. Jakob Beinhart is largely considered the most oustanding sculptor and painter working in Wroclaw around 1500. Beinhart´s the stone Madonna in the church of St Mary Magdalene is an ordinary piece of work. Both in terms of form and iconography, this is a phenomenal statue. Klíčová slova: Jacob Beinhart; sculptor and painter; Wroclaw around 1500; stone Madonna 1499 Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Úvahy o vratislavské Madoně Jakoba Beinharta z roku 1499

Stať analyzuje signovanou Madonu Jakoba Beinharta z roku 1499 (Muzeum narodowe, Wroclaw). Beinhartovo autorství je v poslední době nesprávně zpochybňováno. Z hlediska formy i ikonografie jde však o ...

Hlobil, Ivo
Ústav dějin umění, 2013

Znojmo and its surroundings: Local center, periphery, or something completely different?
Valeš, Tomáš
2013 - anglický
The main aim of this article is contribution to the discussion about the "center-periphery" relationship in the case of royal town of Znojmo (especially in historiography). Klíčová slova: center; periphery; Znojmo; Winterhalder; historiography Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Znojmo and its surroundings: Local center, periphery, or something completely different?

The main aim of this article is contribution to the discussion about the "center-periphery" relationship in the case of royal town of Znojmo (especially in historiography).

Valeš, Tomáš
Ústav dějin umění, 2013

Specifické funkční úpravy středověkých kostelů jeptišek na příkladu dvou našich dochovaných chrámů dominikánek
Mezihoráková, Klára
2013 - český
Studie konfrontuje řádové předpisy s dochovanou středověkou architekturou dvou chrámů dominikánek – kostela sv. Kateřiny v Olomouci a kostela sv. Anny na Starém Městě v Praze – a upozorňuje na skutečnost, že stavby klášterních kostelů jeptišek je nutno vnímat nejen jako estetický artefakt, ale také jako funkční celek. The study confronts the Dominican regulations with the preserved medieval architecture of two Dominican nuns´churches - the Church of St. Catherine in Olomouc and the Church of St. Anne in Prague´s Old Town - and argues that it is necessary to perceive the monastic nuns´church not only as an aesthetical artefact but also as functional whole. Klíčová slova: Middle Ages; Dominican nuns; Church of St. Catherine in Olomouc; Church of St. Anne in Prague Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Specifické funkční úpravy středověkých kostelů jeptišek na příkladu dvou našich dochovaných chrámů dominikánek

Studie konfrontuje řádové předpisy s dochovanou středověkou architekturou dvou chrámů dominikánek – kostela sv. Kateřiny v Olomouci a kostela sv. Anny na Starém Městě v Praze – a upozorňuje na ...

Mezihoráková, Klára
Ústav dějin umění, 2013

Pavel Janák a (mezi)národní aspekty kubismu
Hnídková, Vendula
2013 - český
Studie se zabývá uměleckou činností představitelů architektonického kubismu na domácí, ale především na mezinárodní platformě. The study deals with artistic activities of the representatives of architectural cubism at domestic, and first and foremost, foreign platforms. Klíčová slova: Cubism; architecture for shopping Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Pavel Janák a (mezi)národní aspekty kubismu

Studie se zabývá uměleckou činností představitelů architektonického kubismu na domácí, ale především na mezinárodní platformě....

Hnídková, Vendula
Ústav dějin umění, 2013

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze