Obchodní a živnostenská komora Hradec Králové 1910 – 1949: protektor hospodářských a nacionálně politických zájmů českých podnikatelů na severovýchodě Čech
Grulich, Petr
2015 - Czech
Keywords:
Obchodní a živnostenská komora; Hradec Králové
Available in the UPCE Library.
Obchodní a živnostenská komora Hradec Králové 1910 – 1949: protektor hospodářských a nacionálně politických zájmů českých podnikatelů na severovýchodě Čech
Prostředky pro experimentální výzkum elektrických trakčních pohonů
Černý, Ondřej
2015 - Czech
Práce se zaměřuje na problematiku moderních koncepcí trakčních pohonů a související návrhy metodik jejich řízení a aplikace, problematiku implementace a testování těchto pohonů, jenž jsou svým charakterem odlišné od doposavad používaných způsobů a technických řešení užívaných v kolejové dopravě.
V práci jsou shrnuty výsledky experimentálních výzkumných aktivit v oblasti řízení trakčních synchronních motorů s permanentními magnety, které díky svým vlastnostem umožňují konstrukci vozidel lehké trakce s přímým pohonem kol, zároveň umožňují nová konstrukční řešení podvozků těchto vozidel. V souvislosti s prováděným výzkumem kromě problematiky vlastního návrhu řízení těchto moderních pohonů, je řešena i problematika experimentálního ověřování a testování pohonů v laboratorních podmínkách, ale i problematika provozního testování na zkušebně opravárenského závodu. V práci jsou proto shrnuty i činnosti spojené s vybudováním speciálního zkušebního kladkového stavu se synchronním motorem s permanentními magnety, na kterém byly následně prováděny výzkumné aktivity metodiky řízení těchto trakčních motorů. Dále činnosti spojené s návrhem univerzálního zkušebního pracoviště pro opravárenský závod jednoho z provozovatelů kolejových dopravních prostředků hromadné dopravy.
V rámci výzkumných aktivit bylo vybudováno i speciální kolejové vozidlo s měrným podvozkem s nezávisle otáčivými koly, na kterém byly vyvíjeny a testovány algoritmy pro synchronizované řízení kol související s vylepšením jízdních vlastností takových kolejových vozidel a zároveň výzkum vhodných algoritmů, které umožní snížení provozního hluku a opotřebení kol a kolejí, vylepšení trakčních vlastností vozidla a vylepšení trakční energetiky.
V rámci aktivit v oblasti testování moderních pohonů byly kromě tohoto vozidla vybudovány i další dílčí vozidla, která slouží jak pro potřeby výuky, tak pro potřeby vlastního experimentálního výzkumu.
V souvislosti s výzkumem problematiky trakčních pohonů, jejich řízení a aplikací jsou v práci shrnuty stávající aktivity spojené s návrhem a realizací specializovaného pracoviště pro testování vzájemné interakce trakčního elektrického pohonu a mechanické převodovky v podmínkách vozidel lehké kolejové trakce během provozně nestandardních stavů či při poruše.
Keywords:
trakční pohony; asynchronní motory; PMSM; trakční charakteristika; permanentní magnety; traction drives; induction motors; traction characteristics; permanent magnets
Available in the UPCE Library.
Prostředky pro experimentální výzkum elektrických trakčních pohonů
Práce se zaměřuje na problematiku moderních koncepcí trakčních pohonů a související návrhy metodik jejich řízení a aplikace, problematiku implementace a testování těchto pohonů, jenž jsou svým ...
Péče o bezpečnost - hledání priorit
Ferjenčík, Miloš
2014 - Czech
Práce je rozdělena do pěti kapitol.
V úvodní kapitole autor vymezuje, co chápe jako tradiční a moderní péčí o bezpečnost. Rekapituluje, proč tradiční péče přestala stačit, a v čem se změnila. Stručně seznamuje s osobními zkušenostmi, ze kterých práce vychází. Z tématu péče o bezpečnost odvozuje tři prioritní tematické oblasti této práce a hlavní cíl práce.
Ve druhé kapitole autor informuje, čím přispěl do diskuzí o obsahu a podobě vysokoškolských kurzů bezpečnosti. Popisuje kroky, které vedly k vytvoření typových kompetenčních standardů péče o bezpečnost, ilustruje podobu těchto standardů, a reprodukuje výsledky použití standardů k popisu "ideálních" znalostí absolventů.
Kapitola III je věnována prezentaci toho, čím se autor zabýval v oblasti analýz bezpečnosti. Rekapituluje svou účast na komerčních analýzách rizika, v popularizaci legislativy založené na riziku i v polemikách o obsahu a realizaci této legislativy. Připomíná několik zajímavých specifických úloh, jimiž se zabýval, a exkurzi do výzkumu analýz za hranicí standardní QRA. Nejdůležitějším autorovým přínosem v této oblasti se zdá být trvalé úsilí podporující aplikace kvantitativní analýzy rizika v prostředí, kde se zachází s výbušninami.
Ve čtvrté kapitole autor komentuje své příspěvky k rozvoji zpětné vazby řízení bezpečnosti. Shrnuje, čím přispěl k rutinnímu provozování zpětné vazby nežádoucích událostí v jaderné energetice, zmiňuje se o své účasti v analýzách nehod mimo jaderný průmysl a upozorňuje na svůj podíl na usnadňování aplikace techniky MORT. Největší úsilí věnoval snaze o taková zdokonalení analýz kořenových příčin, která by zachovala jejich přednosti, ale zbavila by je jejich nedostatků. Rekapituluje cestu, která jej dovedla od analýzy staré havárie k navržení a propagaci postupů IPICA a IPICA_Lite integrujících důležité prvky systémových metod do analýz kořenových příčin. Za zajímavé pokládá autor i některé porovnávací analýzy, především porovnání tří nehod v dynamitkách.
Poslední kapitola shrnuje dosažené výsledky. Autor vyjmenovává ty výsledky, jichž si nejvíce cení, zdůrazňuje jejich zajímavé rysy. Shrnuje svůj názor na priority.
Keywords:
bezpečnost; analýza rizik; legislativa; výbušniny; safety; risk analysis; legislature; explosives
Available in the UPCE Library.
Péče o bezpečnost - hledání priorit
Práce je rozdělena do pěti kapitol. V úvodní kapitole autor vymezuje, co chápe jako tradiční a moderní péčí o bezpečnost. Rekapituluje, proč tradiční péče přestala stačit, a v čem se změnila. Stručně ...
Vývoj separačních metod v kapalné fázi v systémech s vysokou píkovou kapacitou
Česla, Petr
2014 - Czech
Práce je rozčleněna na tři kapitoly. První část je věnována vývoji elektroforetických metod pro separace vybraných technických produktů a přírodních látek, převážně s využitím cyklodextrinů jako aditiv základních elektrolytů. Tato část textu navazuje na autorovu diplomovou a disertační práci. V prostřední, nejobsáhlejší části textu, je komentován tematický celek prací uveřejněný v mezinárodních časopisech, věnovaný vývoji vícerozměrných separačních metod kapalinové chromatografie a kombinaci kapalinové chromatografie s kapilární elektroforézou. V poslední části habilitační práce jsou pak detailněji rozebrána a komentována odborná sdělení, která dokreslují oblast témat řešených autorem, ale s předchozími texty související pouze okrajově.
Habilitační práce je psána formou komentáře k publikovaným pracím, které reprezentují vědecké zaměření autora a na kterých se významným způsobem podílel. Snahou autora bylo představit publikované práce v kontextu současných poznatků analytické chemie a poskytnout širší pohled na souvislosti mezi jednotlivými pracemi.
Keywords:
separace; organická analýza; HPLC
Available in the UPCE Library.
Vývoj separačních metod v kapalné fázi v systémech s vysokou píkovou kapacitou
Práce je rozčleněna na tři kapitoly. První část je věnována vývoji elektroforetických metod pro separace vybraných technických produktů a přírodních látek, převážně s využitím cyklodextrinů jako ...
Rozjímání nad Kristovým údělem a sochařské křížové cesty a kalvárie v barokní kultuře Čech a Moravy
Panoch, Pavel
2014 - Czech
Keywords:
křížové cesty; kalvárie; baroko; Čechy; Morava; pilgrimage Calvary hills; Calvaries; Baroque; Bohemia; Moravia
Available in the UPCE Library.
Rozjímání nad Kristovým údělem a sochařské křížové cesty a kalvárie v barokní kultuře Čech a Moravy
Kritéria rozvoje větrné eroze na těžkých půdách v podhůří Bílých Karpat
Kozlovsky Dufková, Jana
2014 - Czech
Větrná eroze, jev postihující především lehké výsušné půdy, se na několika místech České repoubliky vyskytuje i na půdách těžkých. Jednou z oblastí, kde se tato anomálie projevuje, je podhůří Bílých Karpat. Proces větrné eroze působí v tomto území převážně v zimním a předjarním období, kdy vlivem nízkých teplot dochází na zdejších půdách k výraznému rozpadu půdní struktury, a půdy, které by zrnitostně v jiných oblastech patřily mezi neohrožené, jsou zde větrnou erozí silně ohrožovány. Wind erosion, a phenomenon affecting light-textured soils primarily, occurs also on heavy-textured soils in some regions of the Czech Republic. The foothills of the Bílé Karpaty Mountains belong to the areas, where the anomaly could be found. The process of wind erosion affects the soil first of all in winter and pre-spring period, when a breakdown of soil aggregates can be observed due to low air temperatures.
Keywords:
větrná eroze; rozpadavost půdních agregátů
Available to registered users in the Library of Mendel University.
Kritéria rozvoje větrné eroze na těžkých půdách v podhůří Bílých Karpat
Větrná eroze, jev postihující především lehké výsušné půdy, se na několika místech České repoubliky vyskytuje i na půdách těžkých. Jednou z oblastí, kde se tato anomálie projevuje, je podhůří Bílých ...
Použití reaktantů na bázi organických halogenderivátů pro získávání chemických specialit vyráběných v ČR a nové možnosti omezování jejich emisí
Weidlich, Tomáš
2014 - Czech
Autor v předložené habilitační práci shrnuje výsledky výzkumu zaměřeného na problematiku použití organických halogenderivátů v roli reaktantů při výrobě organických chemických specialit. Práce je rozdělena do tří hlavních částí.
První část je zaměřena na výsledky výzkumu v oblasti možné náhrady halogenderivátů používaných jako alkylační, acylační a dehydratační činidla za prakticky netoxické a biologicky dobře odbouratelné estery uhličité kyseliny. V této práci prezentované výsledky dokazují, že halogenalkany je možné nahradit za dialkyl-karbonáty při alkylacích aromatických a heterocyklických hydroxyderivátů a aminů, a dále, že toxický fosgen a chloroformiáty lze za dialkyl-karbonáty nahradit při výrobě některých N-alkyl-aryl-karbamátů a alkyl-aryl-karbonátů. Autor prokazuje, že dialkyl-karbonáty lze využít i jako dehydratační činidla při získávání derivátů skořicové kyseliny, aromatických nitrilů a některých aromatických vinylketonů a vinylsulfonů.
Sektor výroby organických chemických specialit vyrábí i široké spektrum produktů, které mají ve své struktuře vázán jeden nebo více halogenů proto, aby bylo dosaženo požadovaných užitných vlastností vyráběné sloučeniny. Komplikací výrob založených na využívání halogenderivátů je vznik odpadních proudů, které obsahují používané organické halogenderiváty. Účinné odstraňování především aromatických, případně i heterocyklických halogenderivátů je nákladným procesem, který často spolu s neustále se zpřístupňujícími národními a evropskými ekologickými limity vede k zastavení těchto výrob a jejich přesunu do zemí mimo EU, kde neplatí tak přísné emisní limity. Přitom existují ekonomicky méně náročné, a přitom velmi účinné, metody odstraňování těchto látek z odpadních proudů.
Druhá část této práce se proto zabývá problematikou odstraňování kyselých aromatických, případně heterocyklických halogenderivátů z vodných roztoků chemisorpcí.
Třetí část práce je zaměřena na problematiku reduktivní dehalogenace v alkalických vodných roztocích, která představuje účinnou metodu destrukce halogenových aromatických sloučenin používaných při výrobě chemických specialit. Reduktivní dehalogenace je přitom natolik účinnou technikou redukce vazby uhlík-halogen, že umožňuje použití halogenu jako chránící skupinu především para-polohu aromatického jádra pro regioselektivní syntézy 2-alkylanilinů a 2-alkylfenolů.
Keywords:
dialkyl-karbonát; iontová kapalina; hydrodehalogenace; slitiny; nikl; měď; dialkyl carbonate; ionic liquid; hydrodehalogenation; alloy; nickel; copper
Available in the UPCE Library.
Použití reaktantů na bázi organických halogenderivátů pro získávání chemických specialit vyráběných v ČR a nové možnosti omezování jejich emisí
Autor v předložené habilitační práci shrnuje výsledky výzkumu zaměřeného na problematiku použití organických halogenderivátů v roli reaktantů při výrobě organických chemických specialit. Práce je ...
Geoarcheologické přístupy studia antropogenně ovlivněné krajiny
Bajer, Aleš
2014 - Czech
Keywords:
geomorfologie; geoarcheologie
Available to registered users in the Library of Mendel University.
Geoarcheologické přístupy studia antropogenně ovlivněné krajiny
Možnosti stříbrné pevné amalgámové elektrody v oblasti analýzy bioaktivních látek
Šelešovská, Renáta
2014 - Czech
Habilitační práce je zaměřena na problematiku amalgámových elektrod. Cílem bylo širší studium vlastností a analytického využití leštěné či modifikované stříbrné pevné amalgámové elektrody v porovnání s HMDE. Byl studován stříbrný amalgám jako materiál a jeho aplikační možnosti v oblasti analýzy anorganických i organických látek, při stanovení různých biologicky aktivních látek nebo při analýze peptidů a DNA. Předkládaná práce je zpracovaná formou komentovaného souboru 13 publikací autorky na toto téma uveřejněných v zahraničních impaktovaných časopisech v letech 2004-2014. Součástí textu je souhrn poznatků v oblasti výzkumu a testování amalgámových elektrod dosažených na dalších odborných pracovištích a jednotlivé publikace autorky jsou zasazeny do celkového kontextu dané problematiky.
Available in the UPCE Library.
Možnosti stříbrné pevné amalgámové elektrody v oblasti analýzy bioaktivních látek
Habilitační práce je zaměřena na problematiku amalgámových elektrod. Cílem bylo širší studium vlastností a analytického využití leštěné či modifikované stříbrné pevné amalgámové elektrody v porovnání ...
Elektronické měření dříví
Janák, Karel
2014 - Czech
Keywords:
měření dřeva; elektronické měření dříví; kalibrační laboratoř měřících zařízení
Available to registered users in the Library of Mendel University.
Elektronické měření dříví
NRGL provides central access to information on grey literature produced in the Czech Republic in the fields of science, research and education. You can find more information about grey literature and NRGL at service web
Send your suggestions and comments to nusl@techlib.cz
Provider
Other bases