Počet nalezených dokumentů: 37
Publikováno od do

Komparace politiky životního prostředí Ruska a České republiky na příkladu vody
KOLESOVA, Mariia
2018 - český
Cílem této bakalářské práce je komparace politiky životního prostředí v Rusku a České republice vzhledem k její efektivnosti v oblasti vodního hospodářství. Konkrétní srovnání výsledků politiky životního prostředí ověřeno na příkladu úrovně znečištění vod dvou vybraných řek Volhy a Labe. Na základě provedené komparace se v práci vypracované doporučení a návrhy ke zlepšení současné politiky ŽP, které by vedly k zvýšení kvality vod ve dvou zkoumaných říčních tocích. Práce obsahuje srovnání dvou indikátoru - jakost vody a hygienické požadavky na kvalitu vody u obou řek. Porovnání provedeno na základě 6 chemických indikátorů, u obou řek: pH, CHSK, BSK, železo, zinek, tvrdost vody, v letech 2004, 2010 a 2016. The aim of this bachelor thesis is a comparison of environmental policy in Russia and the Czech republic and its effectiveness in the water management field. This work consists specific comparison of results in environmental policy verified by water pollution levels of both Volga and Elbe river. Based on this comparison, work presents recomendations and proposals which could improve the current environmental policy and lead to increase the water quality in mentioned rivers. The work contains a comparison of two indicators: water quality and public health requirements in examined rivers. The research of water quality is based on levels of 6 chemical indicators: pH, COD, BOD, iron, zinc, water hardness, for both rivers in the years 2004, 2010, 2016. Klíčová slova: Ekologie; environmentální politika Ruské federace; vodní zdroje; environmentální politika České republiky; Ecology; environmental policy of the Russian Federation; water resources; environmental policy of the Czech Republic. Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Komparace politiky životního prostředí Ruska a České republiky na příkladu vody

znečištění vod dvou vybraných řek Volhy a Labe. Na základě provedené komparace se v práci vypracované doporučení a návrhy ke zlepšení současné politiky ŽP, které by vedly k zvýšení ...

KOLESOVA, Mariia
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2018

Možnost implementace systému ISO 14000 a jeho vliv na kvalitu vody v Mlýnské stoce v intravilánu města České Budějovice
JELÍNKOVÁ, Petra
2013 - český
Předmětem této bakalářské práce bylo po dobu celého roku 2012 každý druhý měsíc odebírat vzorky vody z Mlýnské stoky. Bylo odebráno celkem 18 vzorků u kterých byla v laboratoři Teplárny a.s. Novohradská 32 v Českých Budějovicích provedena analýza. U těchto vzorků bylo zjišťováno znečištění, vzniklé při průtoku Mlýnské stoky intravilánem Českých Budějovic. The subject of this thesis was to take samples of water from the Mill sewer every month for the whole of 2012. A total of 18 samples which were taken in the lab of Teplárny a. s. in Novohradská 32 street in České Budějovice were analyzed. The pollution arising from urban sewer flow Mill České Budějovice at these samples were investigated. Klíčová slova: Mlýnská stoka; intravilán; vzorky; Mill sewer; urban; samples Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Možnost implementace systému ISO 14000 a jeho vliv na kvalitu vody v Mlýnské stoce v intravilánu města České Budějovice

Předmětem této bakalářské práce bylo po dobu celého roku 2012 každý druhý měsíc odebírat vzorky vody z Mlýnské stoky. Bylo odebráno celkem 18 vzorků u kterých byla v laboratoři Teplárny a.s. ...

JELÍNKOVÁ, Petra
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2013

ÚČINNOST ODSTRAŃOVÁNÍ ENTEROKOKŮ A TERMOTOLERANTNÍCH KOLIFORMNÍCH BAKTERIÍ V KOŘENOVÉ ČISTÍRNĚ ODPADNÍCH VOD
FIŠEROVÁ, Alena
2007 - český
Kořenové čistírny odpadních vod (KČOV) mají svůj původ v přirozených mokřadech a jsou využívány pro čištění odpadních vod jako alternativa klasického čištění. V České republice se pro čištění odpadních vod používají pouze kořenové čistírny s podpovrchových horizontálním tokem s vynořenými rostlinami. Účinnost odstraňování enterokoků a termotolerantních koliformních bakterií byla sledována v KČOV Slavošovice. V pravidelných intervalech (2-6 týdnů) od května 2006 do března 2007 byly odebírány vzorky odpadní vody na nátoku, po mechanickém předčištění a z odtoku. V těchto vzorcích byly stanoveny počty enterokoků a termotolerantních koliformních bakterií a byla vyhodnocena účinnost odstraňování bakterií během zimního a letního období. Constructed wetlands (CWs) have their origin in natural wetlands and they are used for a wastewater treatment as an alternative of the classical technology. In the Czech Republic are used only CW with subsurface horizontal flow with emergent macrophytes for the wastewater treatment. The efficiency of the enterococal and thermotolerant coliforming bacteria removal was followed in the CW in Slavošovice. In the regular intervals (2-6 weeks) from May 2006 to March 2007, wastewater was sampled at the inflow, after the mechanical pretreatment and at the outflow. The number of the enterococal and thermotolerant coliforming bacteria was calculated in the samples and the efficiency of the bacterial removal was evaluated during winter and summer seasons. Klíčová slova: Kořenová čistírna odpadních vod; termotolerantní koliformní bakterie; enterokoky; kultivace bakterií fekálního znečištění; odpadní voda.; Constructed wetland for wastewater treatment; thermotolerant coliforming bacteria; enterococci; bacterial cultivation of fecal water pollution; waste water. Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
ÚČINNOST ODSTRAŃOVÁNÍ ENTEROKOKŮ A TERMOTOLERANTNÍCH KOLIFORMNÍCH BAKTERIÍ V KOŘENOVÉ ČISTÍRNĚ ODPADNÍCH VOD

Kořenové čistírny odpadních vod (KČOV) mají svůj původ v přirozených mokřadech a jsou využívány pro čištění odpadních vod jako alternativa klasického čištění. V České republice se ...

FIŠEROVÁ, Alena
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2007

Využití umělého mokřadu pro zlepšení kvality vody znečištěné zemědělskou činností - tzv. Integrated constructed wetland (ICW) concept.
ŠESTÁKOVÁ, Petra
2011 - český
Tato práce představuje grantovou žádost na projekt zabývající se návrhem vhodného systému umělého mokřadu pro čištění zemědělských odpadních vod. This work represents the grant application for project dealing with a design of constructed wetland for agricultural wastewater treatment. Klíčová slova: umělé mokřady; čištění odpadních vod; constructed wetlands; wastewater treatment Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Využití umělého mokřadu pro zlepšení kvality vody znečištěné zemědělskou činností - tzv. Integrated constructed wetland (ICW) concept.

Tato práce představuje grantovou žádost na projekt zabývající se návrhem vhodného systému umělého mokřadu pro čištění zemědělských odpadních vod.

ŠESTÁKOVÁ, Petra
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2011

Vliv drenážních systémů na jakost povrchových vod
KAMARÝT, Jiří
2012 - český
Bakalářská práce je zaměřena na jakost povrchových vod. Práce je psaná formou rámcové literární rešerše a zasahuje do oborů klimatologie, geologie, topografie a především hydrologie a hydrochemie. Obsahem literární rešerše je seznámení s příčinami budování odvodnění v ČR a vývojem odvodnění. Dále jsou zde popsány mechanismy způsobující změnu jakosti vod po vybudování drenážního systému a kvantifikace podílu drenážních systémů na koncentracích analytů v povrchových vodách. Voda je důležitou složkou v přírodě a je třeba dbát na její vysokou jakost. Půdní mechanismy, způsobující znečištění povrchových vod, byly značně ovlivněny vybudováním drenážního systému na velkém území v ČR od 50. let dvacátého století. Systémy byly budovány kvůli intenzivnímu zemědělství, ale již nebyla domyšlena následná udržitelnost krajiny, především vody a půdy. Následky necitlivého zásahu do krajiny jsou znatelné i v dnešní době. Vypracovaná bakalářská práce by měla sloužit jako podklad pro navazující diplomovou práci, která by měla tuto práci rozšířit o vlastní měření a následné porovnání. My bachelor thesis is focused on quality of surface water. My thesis is written by the form of framework literature search. And it inteferes with the fields of climatology, geology, topography and especially hydrology and water chemistry. The content of the literature search is getting acquainted with the reasons of building of underdrainage and its particular development in the Czech Republic. Furthermore there are contrivances described which cause the change of quality of water after building drainage system and quantification of holding of drainage systems in concentration of analytes of surface water. Water is important environmental component in nature and it is necessary to pay attention to its high quality. The soil contrivances, causing pollution of surface water, were considerably affected by building of drainage system in a large area of the Czech Republic in 1950?s. Those drainage systems were built due to intensive agriculture. But there were no thoughts about following conservation of countryside, particularly water and soil. There still have been consequences of insensitive interference with countryside even these days. My bachelor thesis can be used as a base for my thesis which is supposed to enrich it with my own measurement and further comparison. Klíčová slova: Klíčová slova: drenážní systémy; drenážní odtok; jakost vod; povrchové vody; koncentrace analytů; Key words: drainage systems; drainage discharge; quality of water; surface water; concentration of analytes. Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Vliv drenážních systémů na jakost povrchových vod

složkou v přírodě a je třeba dbát na její vysokou jakost. Půdní mechanismy, způsobující znečištění povrchových vod, byly značně ovlivněny vybudováním drenážního systému na velkém ...

KAMARÝT, Jiří
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2012

Posouzení stavu a návrh optimalizace technologie neutralizační stanice ČOV v provozovně Prym Consumer CZ s.r.o.
SKUHROVEC, Tomáš
2019 - český
Bakalářská práce je zaměřena na problematiku čištění odpadních vod generovaných z mezioperačních a závěrečných procesů galvanického pokovování. V teoretické části je uveden výčet současně platné legislativy z oblasti čištění odpadních vod, kterou je nutné při řešení vodního hospodářství zohlednit. O podstatě oboru galvanotechniky a zákonitostech, jimiž se řídí. V návaznosti s vlivem uvedených výrobních operací na vznik nebezpečných odpadů plynného, pevného a kapalného skupenství. Velký důraz je pak věnován kategorizaci odpadních vod podle druhu závadných látek a technice jejich zpracování v systému děleného vodního hospodářství. Zde jsou vysvětleny nejvýznamnější chemické, případně mechanické postupy čištění, podmíněné konkrétnímu složení odpadní vody, jejíž znalost je nezbytná. Pro možný návrh optimalizace provozu čistírny odpadních vod je připojeno pojednání o minimalizaci produkce odpadů z jednotlivých galvanických a přidružených výrobních operací. Z ekonomicko - ekologického hlediska je stejně důležité věnovat pozornost jak čištění odpadních vod, tak procesům při kterých vznikají. V této oblasti jsou mnohdy optimalizační zásahy efektivnější, než na vlastní čistírně odpadních vod. Praktická část se zabývá posouzením účinnosti čištění interní čistírny odpadních vod ve společnosti PRYM CONSUMER CZ s.r.o. Při hodnocení se vycházelo z teoretického základu dostupných čistících technik, místního šetření a chemického rozboru odpadních vod. Zvláštní přístup vyžadoval provoz galvanické linky s úzkým zaměřením na dvoustupňový ekonomický oplach. V průběhu místního šetření, byla převážná část ekonomického oplachu určena k likvidaci. Tento nestandartní postup významně zvyšuje úroveň znečištění odpadních vod. Na základě výsledků chemického rozboru, byl proveden technologicko - bilanční propočet navracení ekonomického oplachu v celém jeho objemu. Z materiálové bilance se posoudily možné přínosy v dílně povrchových úprav a interní čistírně odpadních vod. Následně se provedl konstrukční návrh řešení navracení ekonomického oplachu do galvanické lázně. V průběhu sledovaného období 2017-2018 dosahovala neutralizační stanice i přes zvýšené látkové zatížení dobré účinnosti čištění. Průměrná koncentrace iontu Ni2+ nabyla hodnoty 0,059 ? 0,03 mg.l-1, F- = 6,5 ? 4,1 mg.l-1, NL = 3,5 ? 1,9 mg.l-1 a hodnota pH 9,04 ? 0,4. V kontrolním profilu neutralizační stanice nedošlo k překročení smluvně sjednaných limitních hodnot znečištění. Doplňkový rozbor RAS, nevyhověl limitům kanalizačního řádu ve dvou případech a to o 10 mg.l-1 (17. 3. 2017) a 650 mg.l-1 (1. 9. 2017), průměrná koncentrace nabyla hodnoty 1792,5 ? 404, 7 mg.l-1. Zjištěné výsledky odpovídaly navržené technologii a technice čištění odpadních vod. Z bilančního výpočtu bylo zjištěno, že postupným navracením dvoustupňového ekonomického oplachu do galvanické lázně se sníží roční produkce RAS 1 037 kg. Celková roční produkce kalů klesne 3 754,6 kg a celkové roční náklady na provoz galvanické linky se sníží 178 590 Kč. Výsledky této práce budou využity společností PRYM CONSUMER CZ s.r.o. v projektu Optimalizace úspor provozu neutralizační stanice. The bachelor thesis is focused on the issue of wastewater treatment generated from the inter-operation and final processes of electroplating. In the theoretical part, the reader gets acquainted with the current legislation in the field of wastewater treatment, which must be considered when we deal with water management. In connection with the influence of the mentioned production operations on the formation of hazardous waste of gaseous, solid and liquid state thegreat emphasis is placed on the categorization of waste water according to the type of harmful substances and the technique of their processing in the system of divided water management. The most important chemical or mechanical cleaning procedures are explained in this thesis, conditioned by the specific composition of the waste water where the knowledge is very necessary. Treatise on minimizing the production of waste from individual galvanic and associated production operations is attached for a possible suggestionof optimizing the operation of a wastewater treatment plant. From an economic and ecological point of view, it is equally important to pay attention to both wastewater treatment and the processes in which they are generated. In this area, optimization interventions are often more effective than at their own wastewater treatment plant. The practical part deals with the assessment of the efficiency of cleaning the internal wastewater treatment plant in the company called PRYM CONSUMER CZ s.r.o. The assessment was based on the theoretical basis of available cleaning techniques, local investigation and chemical analysis of wastewater. The operation of a galvanic line with a narrow focus on a two-stage economic rinse required a special approach. The bulk of the economic rinse was destined for disposal during the local investigation. This non-standard procedure significantly increases the level of wastewater pollution. The technological balance calculation of the recovery of the economic rinse was carried out in its whole volume based on the results of the chemical analysis. The material balance assessed possible benefits in the surface treatment workshop and the internal wastewater treatment plant. Subsequently, the design of the solution for the return of the economic rinsing to the galvanic bath was carried out. Despite the increased material load, the neutralization station achieved good cleaning efficiencies during the 2017-2018 period. The average concentration of Ni2+ ion was 0.059 ? 0.03 mg.1-1, F- = 6.5 ? 4.1 mg.l-1, NL = 3.5 ? 1.9 mg.l-1 and a pH of 9.04 ? 0.4. In the control profile of the neutralization station, the contractually agreed pollution limit values were not exceeded. Additional analysis of RAS did not comply with the sewerage regulations in two cases, namely by 10 mg.l-1 (March 17, 2017) and 650 mg.l-1 (September 1, 2017), the average concentration was 1792.5 ? 404.7 mg.l-1. The results were consistent with the suggested wastewater treatment technology and technique. From the balance calculation was found out that the gradual return of the two-stage economic rinsing to the galvanic bath reduces the annual production of RAS 1,037 kg. The total annual production of sludge will decrease 3,754.6 kg and the total annual operating costs of the galvanic line will decrease CZK 178,590. The results of this work will be used by PRYM CONSUMER CZ s.r.o. in the Optimization of Neutralization Plant Operations Savings Project. Klíčová slova: neutralizační stanice; odpadní vody; čištění odpadních vod; galvanická linka; bilanční výpočet; neutralisation station; wastewater; wastewater treatment; galvanic line; balance calculation Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Posouzení stavu a návrh optimalizace technologie neutralizační stanice ČOV v provozovně Prym Consumer CZ s.r.o.

galvanické linky s úzkým zaměřením na dvoustupňový ekonomický oplach. V průběhu místního šetření, byla převážná část ekonomického oplachu určena k likvidaci. Tento nestandartní postup významně ...

SKUHROVEC, Tomáš
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2019

Otravy ryb kyanidy - přehledová studie
ŠVECOVÁ, Tereza
2023 - český
Cílem této bakalářské práce bylo poskytnout ucelený přehled o publikovaných poznatcích o toxicitě a mechanismu účinku kyanidů u ryb a havarijních stavech způsobených únikem kyanidů do vodního prostředí. Kyanidy se ve vodním prostředí vyskytují jednak ve formě jednoduchých kyanidů (CN- a HCN), jednak v komplexní a organické formě. Kyanidy tvoří komplexy s kovy a toxicita těchto komplexů je závislá na jejich stabilitě. Méně stabilní komplexy jsou toxičtější, protože ze své molekuly snadněji uvolňují toxickou HCN. Mezi organické formy se řadí nitrily, kyanogenní glykosidy a kyanhydriny. Zdroje kyanidů mohou být přírodního i antropogenního původu. Nejvýznamnějšími zdroji kyanidů jsou zdroje antropogenní. Mezi hlavní producenty kyanidového znečištění patří průmyslová odvětví zabývající se extrakcí, úpravou a zpracováním kovů. Z těchto provozů dochází nejčastěji k úniku kyanidů do vodního prostředí. Toxicita kyanidů pro ryby je ovlivněna řadou faktorů. V této bakalářské práci jsou shromážděny a přehledně prezentovány informace o toxicitě různých forem kyanidů pro různé druhy ryb v odlišných podmínkách prostředí. Pokud porovnáme toxicitu jednoduchých a komplexních kyanidů pro stejný druh ryby za stejných podmínek prostředí je až na výjimky jasně patrné, že hodnoty LC50 jsou nižší u jednoduchých než u komplexních kyanidů. Významný vliv na toxicitu kyanidů má teplota. U většiny druhů ryb se toxicita kyanidů snižuje se zvyšující se teplotou. Rozdílná citlivost ke kyanidům byla pozorována u různých vývojových stádií ryb. Jako nejodolnější se jevila embrya a larvy. Naopak nevíce citliví ke kyanidům byli juvenilové a dospělci. Ve své bakalářské práci jsem rovněž zpracovala přehled publikovaných informací o havarijních úhynech ryb způsobených únikem kyanidů do vodního prostředí na území České republiky a některých významných světových haváriích. Na území České republiky byly zdrojem kontaminace vodního prostředí většinou průmyslové odpadní vody ze zpracování a úpravy kovů či z výroby kyanidů. Ve světě pak byly zaznamenány úniky kyanidů zejména v souvislosti s těžbou zlata a stříbra. Hlavními příčinami úniku kyanidů do vodního prostředí bývá selhání některého z kontrolních nebo pojistných zařízení v detoxikačních nádržích a v odkalištích obsahujících kyanidové odpadní vody. V mnoha případech selhal i personál, který neodhalil poruchu včas. The objective of this bachelor thesis was to provide a comprehensive review of published data on the toxicity and mechanism of action of cyanides in fish and on emergency conditions caused by cyanide spills into the aquatic environment. Cyanides are present in simple form such as CN- and HCN. They also occur in complexes and organic forms. Cyanides form complexes with metals. The cyanocomplexes of cadmium and zinc are the most toxic. Conversely, cyanocomplexes with gold are the least toxic. The organic forms include nitriles, cyanogenic glycosides and cyanohydrins. Sources of cyanides are natural and anthropogenic. Anthropogenic sources are the most important sources of cyanide. The main producers of cyanide pollution and frequent sources of cyanide spills into the aquatic environment include industries involved in the extraction, treatment, and processing of metals. Information about the toxicity of different forms of cyanide to different fish species under various environmental conditions is collected and clearly presented in this bachelor thesis. When comparing the toxicity of simple and complex cyanides to the same fish species under the same environmental conditions, it is evident that, with few exceptions, the LC50 values are lower for simple than for complex cyanides. Temperature has a significant effect on the toxicity of cyanides. Cyanide toxicity decreases with increasing temperature for most fish species. Different sensitivities to cyanide have been observed in different life stages of fish. Embryos and larvae appeared to be the most resistant. In opposite, juveniles and adults were the most sensitive to cyanide. In my bachelor thesis I also made a review of published information on accidental fish kills caused by the release of cyanide into the aquatic environment in the Czech Republic and some of the world's major cyanide accidents. The source of contamination of the aquatic environment was mostly industrial wastewater from metal processing and treatment or from cyanide production in the Czech Republic. Cyanide spills have been recorded, particularly in connection with gold and silver mining in the world. The main causes of cyanide spills into the aquatic environment were the collapse of a control or safety device in detoxification tanks and tailings ponds containing cyanide wastewater. In many cases, staff failed to detect the malfunction in time. Klíčová slova: Havárie; kyanidy; letální koncentrace; odpadní vody; ryby; toxicita; Cyanide; accident; toxicity; wastewater; lethal concentration; fish Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Otravy ryb kyanidy - přehledová studie

znečištění patří průmyslová odvětví zabývající se extrakcí, úpravou a zpracováním kovů. Z těchto provozů dochází nejčastěji k úniku kyanidů do vodního prostředí. Toxicita kyanidů pro ryby ...

ŠVECOVÁ, Tereza
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2023

Metody separace základního odtoku a trendy koncentrací dusíku v tomto odtoku
MAIEROVÁ, Monika
2011 - český
Tato bakalářská práce je zaměřena na objasnění hydrologického cyklu, hydrologické bilance, hydrologii podzemních vod, vybrané metody separace základního odtoku s jejich vzájemným porovnáním a v neposlední řadě na koloběh dusíku, dusičnany, dusitany, amoniakální dusík a dusík v podzemních vodách. V práci je také podrobně rozebrán celkový, povrchový a podpovrchový odtok s jeho podrobným dělením. Metody separace základního odtoku podzemních vod jsou popsány s ohledem na obsah sloučenin dusíku, které v současné době představují prakticky nejrozšířenější typ znečištění podzemních vod používaných jako zdroje pitné vody. This Bachelor thesis is aimed to clarify the hydrological cycle, hydrological balance, groundwater hydrology, the selected basic baseflow separation methods of comparing them and last but not least, nitrogen cycle, nitrogen, nitrates, ammonia nitrogen and nitrogen in groundwater. In the work there is also closely analyzed the total, surface and subsurface outflow and the detailed division. The methods of the groundwater baseflow separation are described with regard to content of nitrogen compounds., which currently create the most common type of pollution of groundwater used as drinking sources. Klíčová slova: hydrologický cyklus; hydrologická bilance; podzemní voda; odtok; metody separace základního odtoku; dusík; dusičnany; dusitany; amoniakální dusík; hydrological cycle; water balance; groundwater; outflow; basic baseflow separation methods; nitrogen; nitrates; nitrites; ammonia nitrogen Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Metody separace základního odtoku a trendy koncentrací dusíku v tomto odtoku

, amoniakální dusík a dusík v podzemních vodách. V práci je také podrobně rozebrán celkový, povrchový a podpovrchový odtok s jeho podrobným dělením. Metody separace základního odtoku ...

MAIEROVÁ, Monika
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2011

Identifikace hlavních složek potravy pstruha obecného v Živném potoce v průběhu vegetační sezóny.
ANDONIU, Andreas
2016 - český
Cílem této bakalářské práce byla identifikace hlavních potravních složek u pstruha obecného v Živném potoce na dvou lokalitách, nad a pod městem Prachatice. Díky tomu mohla být popsána změna složení potravy přijímané pstruhem obecným během vegetační sezony. V pěti termínech bylo na sledované lokalitě celkově odebráno sto jedinců pstruha obecného různých velikostí, pokaždé deset kusů z jednotlivé lokality, kterým byl proveden výplach žaludku. Bentické a terestrické organismy se v potravě vyskytovaly většinou v podobném zastoupení na obou lokalitách, dominovaly larvy jepic, chrostíků a dvoukřídlých, až na některé výjimky, kdy na lokalitě E převládaly pijavice, larvy pakomárů a dominovala beruška vodní. Byl zaznamenán určitý posun bentických organismů na jednotlivých lokalitách v potravě pstruha obecného z důvodu vtoku přečištěné vody z místí ČOV Prachatice, protože organismy náchylnější na znečištění vody jako larvy jepic nebo chrostíků se v celkové biomase lišily, na ovlivněné lokalitě se vyskytovaly méně a v kontrolní lokalitě naopak více než například pijavice, nebo vodní korýši, kteří dominovali, na lokalitě E. Krmná strategie pstruha obecného byla tedy zvláště zaměřena na výše uvedené organismy dle lokalit. The aim of this bachelor thesis was to identify main food components of brown trout in Živný brook at two localities above and under the town of Prachatice, and describe its changes during the season. Sampling took place at five dates, when at least 10 individuals was caught from each sampling site for stomach content analysis. Modified Costello method was used to visualize feeding strategy of trout from particular sampling sites. Macrozoobenthos prevailed in food of trouts from both sampling sites, however terrestrial organisms (snails and earthworm) were also found besides adults of aquatic insect. Mayfly larvae, caddisfly larvae, adult dipterans were the most numerous represenatives of macrozoobenthos found in food of trout. In spite of that, leeches, Asselus aquaticus and chironomid larvae prevailed in site E. Differences in presence of specific benthic organisms in trout´s food were recorded due to inflow from WWTP Prachatice. In influenced locality mayfly larvae or plecopteran larvae occurred less due to organic pollution whereas leeches or Asselus aquaticus withstand higher organic pollution and thus dominated in locality E. Feeding strategy of trout was therefore aimed at above mentioned organisms, especially easily catchable and frequent in macrozoobenthos community. Klíčová slova: Potrava; identifikace; pstruh obecný; analýza; čistírna odpadních vod.; Nutriment; identification; brown trout; analysis; wastewater treatment plant. Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Identifikace hlavních složek potravy pstruha obecného v Živném potoce v průběhu vegetační sezóny.

organismů na jednotlivých lokalitách v potravě pstruha obecného z důvodu vtoku přečištěné vody z místí ČOV Prachatice, protože organismy náchylnější na znečištění vody jako ...

ANDONIU, Andreas
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2016

Hodnocení vlivu běžných zdrojů komunálního znečištění na vodní prostředí
ŠATRA, Václav
2010 - český
Cílem práce bylo posoudit vliv běžných zdrojů (ČOV) situovaných na horních tocích a na kontaminaci vodního prostředí. V roce 2009 bylo provedeno hodnocení kontaminace vodního prostředí na třech vybraných lokalitách nacházejících se pod čistírnami komunálních odpadních vod a třech lokalitách nacházejících se nad těmito potenciálními zdroji znečištění. Indikátorovým druhem byl pstruh obecný. V odebraných směsných vzorcích svaloviny ryb a sedimentů dna byla zjišťována přítomnost rtuti, POPs, MUSK, BFRs. The aim of the thesis was to assess the impact of current sources of sewage treatment plant (STP) located upstream on the contamination of the aquatic environment. In 2009 contamination assessment was carried out at three selected sites located within the municipal sewage treatment plant and at three sites located above these potential sources of pollution. Brown trout (Salmo trutta m.fario L.) was the indicated species. The presence of MUSK materials , brominated flame retardants (BFRs) and organochlorinated persistent pollutants (POPs) was being detected within the selected samples of fish muscles and sediments. Klíčová slova: Pstruh obecný (Salmo trutta m. fario L); ČOV; sediment; BFR; POPs; MUSK; Salmon trout (Salmo trutta m. fario L); Sewage treatment plant; sediment; BFR; POPs; MUSK Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Hodnocení vlivu běžných zdrojů komunálního znečištění na vodní prostředí

komunálních odpadních vod a třech lokalitách nacházejících se nad těmito potenciálními zdroji znečištění. Indikátorovým druhem byl pstruh obecný. V odebraných směsných vzorcích ...

ŠATRA, Václav
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2010

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze