Počet nalezených dokumentů: 32
Publikováno od do

Indie a Čína - demografická hrozba pro 21. století?
COUFAL, Vít; NOVÁČEK, Pavel; SYROVÁTKA, Miroslav
2012 - český
Čína a Indie jsou země s velmi bohatou historií, která se začínala formovat již několik tisíc let před naším letopočtem. Jejich populace byla dlouhou dobu poměrně stabilní, až začal enormní populační růst. V každé zemi za posledních 100 let přibyla téměř miliarda lidí. Tak velký populační růst má dalekosáhlé důsledky pro tamní společnost a životní prostředí, které jsou ve většině případů negativní. Deforestace, degradace půd, znečištění ovzduší a vod, rostoucí spotřeba energie, dostupnost potravin, nezaměstnanost, gramotnost, chudoba a nerovnost, to všechno je ovlivněno rychlým populačním růstem. Proto je nutné populační růst v těchto zemích zpomalit, či úplně zastavit. Obě země se o to snaží, sice odlišnou strategií, nicméně celkem úspěšně. Tyto úspěchy ale mohou být vykoupeny velkou dávkou problémů. China and India are countries with rich history that began to form for several thousands years BC. Their population was stable for a long time, but then began the enormous population growth. In both countries, the population increased almost about a billion people during the last 100 years. So big population growth has significant consequences for the society and the environment, which in many cases are negative. Deforestation, soil degradation, air and water pollution, increasing energy consumption, food security, unemployment, literacy, poverty and inequality. This all is affected by rapid population growth. Therefore is necessary to slow down the population growth in these countries. Both countries are doing it, although different strategies, but quite successfully. But these achievements can be bought by many problems. Klíčová slova: obyvatelstvo; populační růst; životní prostředí; společnost; zpomalení růstu; population; population growth; environment; society; population growth slowdown Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři UPOL.
Indie a Čína - demografická hrozba pro 21. století?

téměř miliarda lidí. Tak velký populační růst má dalekosáhlé důsledky pro tamní společnost a životní prostředí, které jsou ve většině případů negativní. Deforestace, degradace půd, ...

COUFAL, Vít; NOVÁČEK, Pavel; SYROVÁTKA, Miroslav
Univerzita Palackého v Olomouci, 2012

Studium inhibice denitrifikačních bakterií nanočásticemi stříbra
PŘIKRYLOVÁ, Denisa; PANÁČEK, Aleš; KVÍTEK, Libor
2011 - český
Využívání materiálů založených na bázi nanočástic stříbra je v současné době velmi rozšířené. Jeho používání je však spojeno s rizikem uvolňování do životního prostředí. V této bakalářské práci jsem se zabývala studiem vlivu nanočástic na mikroorganismy. Testy jsem prováděla na biokatalyzátoru lentikats, což jsou denitrifikační bakterie rodu Paraccosus denitrifikans uzavřené do pevného pórovitého nosiče z polyvinylalkoholu (PVA). Tyto bakterie odbourávají dusičnanové znečištění v odpadních vodách. Úkolem bylo zjistit, zda nanočástice stříbra inhibují funkci těchto bakterií. Testovány byly různé koncentrace koloidního stříbra od 2,5 mg/L do 640 mg/L. Nízké koncentrace tyto bakterie nijak neovlivňovali, avšak u vyšších koncentrací byl inhibiční účinek zaznamenán. The use of materials, especially silver nanoparticles, is currently wide-spread. However nanomaterial usage is connected with the risk of their release into the environment. Aim of this bachelor thesis was to evaluate toxic effects of silver nanoparticles to microorganisms. The tests was carried out with the help of the Lentikats biocatalyst, which is composed by denitrifying bacteria Paraccosus denitrifikans enclosed into the solid porous polyvinyl alcohol (PVA) matrices. These bacteria can reduce nitrate pollution in the wastewater. The task was to determine whether silver nanoparticles can inhibit denitrification function of these bacteria. In order to evaluate toxic limits of silver nanoparticles, various concentration of colloidal silver from 2.5 mg/L to 640 mg/L were tested. The tested bacteria were not influenced by low concentrations of silver, nevertheless in the case of higher silver concentrations, inhibitory effect of silver nanoparticles to tested bacteria was observed. Klíčová slova: nanočástice stříbra; denitrifikace; inhibice; Paraccocus denitrifikans; Silver nanoparticles; denitrification; inhibition; Paraccocus denitrificans Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři UPOL.
Studium inhibice denitrifikačních bakterií nanočásticemi stříbra

na mikroorganismy. Testy jsem prováděla na biokatalyzátoru lentikats, což jsou denitrifikační bakterie rodu Paraccosus denitrifikans uzavřené do pevného pórovitého nosiče z polyvinylalkoholu (PVA). ...

PŘIKRYLOVÁ, Denisa; PANÁČEK, Aleš; KVÍTEK, Libor
Univerzita Palackého v Olomouci, 2011

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze