Počet nalezených dokumentů: 5
Publikováno od do

Vliv intenzivního klecového chovu ryb na jakost vody v nádrži Nechranice
Hejzlar, Josef; Borovec, Jakub
2014 - český
Vliv klecového chovu ryb v eutrofní nádrži Nechranice na kvalitu vody byl posuzován prostřednictvím jeho příspěvku k bilanci eutrofizačně účinných forem fosforu (PO4-P) v celkových vstupech do nádrže a proměřením ovlivnění sedimentu kolem chovných klecí. Studie prokázala, že i když je příspěvek klecového chovu ryb relativně malý (max. v desetinách až jednotkách procent celkového vstupu PO4-P), nelze jeho vliv na kvalitu vody zanedbat, protože působí bezprostřední znečištění a za některých hydrologických a klimatických situací významně přispívá k eutrofizaci nádrže a ke kritickému zhoršování kvality vody pro rekreaci a koupání. Na druhou stranu je nesporné, že hlavním zdrojem eutrofizace nádrže Nechranice je vypouštění komunálních odpadních vod v povodí. Effect of cage fish farming on water quality in the eutrophic Nechranice reservoir was assessed through its contribution to the balance of eutrophication-effective forms of phosphorus (PO4-P) entering the reservoir and through measuring impacts on sediment around farming cages. The study showed that although the contribution of cage fish farming is relatively small (max. in tenths to a few percents of the total PO4-P load), its effect on water quality can not be neglected, because it causes direct pollution and, under certain hydrologic and climatic situations, contributes significantly to the eutrophication and to critical deterioration of water quality for recreation and bathing. On the other hand, it is indisputable that the main source of eutrophication of the Nechranice reservoir are discharges of municipal wastewater in the catchment. Klíčová slova: cage fish farming; eutrophication; phosphorus; sediment; bathing water quality Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Vliv intenzivního klecového chovu ryb na jakost vody v nádrži Nechranice

klecí. Studie prokázala, že i když je příspěvek klecového chovu ryb relativně malý (max. v desetinách až jednotkách procent celkového vstupu PO4-P), nelze jeho vliv na kvalitu vody zanedbat, ...

Hejzlar, Josef; Borovec, Jakub
Biologické centrum, 2014

Stanovení distribuce farmakologicky aktivních látek a jejich biologická degradace v rámci procesů čištění odpadních vod
Palyzová, Andrea; Kyslík, Pavel; Marešová, Helena
2020 - český
Projekt je zaměřen na vývoj technologie degradace perzistujících farmakologicky aktivních látek (FAL) v odpadních vodách. Tyto látky jsou již z podstaty biologicky aktivní, vzhledem ke svým fyzikálně chemickým vlastnostem často obtížně degradovatelné, jejich spotřeba v humánní i veterinární medicíně je obtížně regulovatelná. Již samotným používáním se i nemetabolizovaná léčiva dostávají do životního prostředí. Nakládání koncových uživatelů s nespotřebovanými léčivy je prakticky nekontrolovatelné a stává se dalším důležitým zdrojem znečištění. Pro hlavní zdroje kontaminace prostředí FAL jsou společným uzlovým bodem odpadní vody. Bohužel v případě řady FAL nejsou současné systémy ČOV schopné ani záchytu natož degradace a jsou tedy prostřednictvím povrchových vod distribuovány zpět do prostředí. Vývoj technologie degradace perzistentních FAL na úrovni ČOV je cílem projektu. Její implementace významně sníží míru znečištění povrchových vod a zvýší tak udržitelnost využívání vodních zdrojů The project is focused on the development of technology for the degradation of persistent active pharmacologically substances (APIs) in wastewater. These substances are biologically active, due to their physicochemical properties often difficult to degrade, their consumption in human and veterinary medicine is difficult to control. By using it alone, even non-metabolized drugs enter the environment. End-user disposal of unused drugs is virtually uncontrollable and is becoming another important source of pollution. APIs are a common nodal point for the main sources of environmental contamination. Unfortunately, in the case of the API series, current WWTP systems are not even capable of capturing, let alone degradation, and are therefore distributed back to the environment via surface waters. The development of persistent APIs degradation technology at the WWTP level is the aim of the project. Its implementation will significantly reduce the level of surface water pollution and thus increase the sustainability of the use of water resources. Klíčová slova: microbial degradation; pharmacs; wastewater treatment plant; pilot study Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Stanovení distribuce farmakologicky aktivních látek a jejich biologická degradace v rámci procesů čištění odpadních vod

nekontrolovatelné a stává se dalším důležitým zdrojem znečištění. Pro hlavní zdroje kontaminace prostředí FAL jsou společným uzlovým bodem odpadní vody. Bohužel v případě řady FAL ...

Palyzová, Andrea; Kyslík, Pavel; Marešová, Helena
Mikrobiologický ústav, 2020

Kultivace bakteriální biomasy pro biodegradace.
Prell, Aleš; Kujan, Petr; Sobotka, Miroslav; Šafář, Hynek
2014 - český
Optimalizace přípravy bakteriálních kultur pro biodegradace znečištěných vod a půd. Optimization of preparation of bacterial cultures for biodegradations od polluted waters and soils. Klíčová slova: microbial production Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Kultivace bakteriální biomasy pro biodegradace.

Optimalizace přípravy bakteriálních kultur pro biodegradace znečištěných vod a půd.

Prell, Aleš; Kujan, Petr; Sobotka, Miroslav; Šafář, Hynek
Mikrobiologický ústav, 2014

Optimalizace a scale-up kultivací biodegradační biomasy s vysokou enzymatickou aktivitou.
Prell, Aleš; Kujan, Petr; Sobotka, Miroslav; Šafář, Hynek; Vavruška, Tomáš
2016 - český
Optimalizace a scale-up kultivační přípravy mikrobiální biomasy pro biodegradace znečištěných vod a půd s vysokou enzymatickou aktivitou pro štěpení specifických substrátů. Optimization of microbial biomass preparation for biodegradations od polluted waters and soils endowed with a high enzymatic activity for specific substrates. Klíčová slova: microbial production; biodegradation Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Optimalizace a scale-up kultivací biodegradační biomasy s vysokou enzymatickou aktivitou.

Optimalizace a scale-up kultivační přípravy mikrobiální biomasy pro biodegradace znečištěných vod a půd s vysokou enzymatickou aktivitou pro štěpení specifických substrátů.

Prell, Aleš; Kujan, Petr; Sobotka, Miroslav; Šafář, Hynek; Vavruška, Tomáš
Mikrobiologický ústav, 2016

Příprava biodegradační biomasy s vysokou enzymatickou aktivitou.
Prell, Aleš; Kujan, Petr; Sobotka, Miroslav; Šafář, Hynek
2015 - český
Příprava mikrobiální biomasy pro biodegradace znečištěných vod a půd s vysokou enzymatickou aktivitou pro štěpení typických substrátů. Preparation of microbial biomass for biodegradations od polluted waters and soils endowed with a high enzymatic activity for specific substrates. Klíčová slova: microbial production Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Příprava biodegradační biomasy s vysokou enzymatickou aktivitou.

Příprava mikrobiální biomasy pro biodegradace znečištěných vod a půd s vysokou enzymatickou aktivitou pro štěpení typických substrátů.

Prell, Aleš; Kujan, Petr; Sobotka, Miroslav; Šafář, Hynek
Mikrobiologický ústav, 2015

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze