Počet nalezených dokumentů: 84
Publikováno od do

Principy čištění odpadních vod
Hřivnová, Pavla
2012 - český
Klíčová slova: biologický aerobní proces; kalové hospodářství; ukazatelé znečištění Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Principy čištění odpadních vod

Hřivnová, Pavla
Mendelova univerzita v Brně, 2012

Inventarizace vodních ploch na Vsetínsku
Kopecká, Marcela
2013 - český
Klíčová slova: jakost vod; rybníky; znečištění Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Inventarizace vodních ploch na Vsetínsku

Kopecká, Marcela
Mendelova univerzita v Brně, 2013

Studie hospodaření s odpadními vodami v obci Bystřice a návrh opatření
Niemczyková, Jana
2013 - český
Klíčová slova: čištění odpadních vod; koncentrace znečištění; kořenová čistírna Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Studie hospodaření s odpadními vodami v obci Bystřice a návrh opatření

Niemczyková, Jana
Mendelova univerzita v Brně, 2013

Stanovení a význam sloučenin fosforu ve vodním prostředí
Pfeifer, Lukáš
2019 - český
Bakalářská práce Stanovení a význam fosforu ve vodním prostředí se zabývá seznámením se s fosforem a fosforečnany, které se vyskytují ve vodním prostředí a jejich vyhodnocením. Fosfor je důležitý prvek hrající významnou roli při tvorbě adenosinfosfátů a membránových lipidů. Jeho význam je popsán v první části bakalářské práce. Druhá část se zaobírá jeho odběrem z několika míst na jižní Moravě a na Vysočině od měsíce dubna do října roku 2018. Tyto vzorky byly poté vyhodnoceny a porovnány s limity povrchových vod dle Nařízení vlády č. 401/2015 Sb. The bachelor thesis Determination and importance of phosphorus in the aquatic envi-ronment deals with familiarization with phosphorus and phosphates, which are present in water environment, and their evaluation. Phosphorus is important element playing significant role in formation of adenosinphosphates and membrane lipids. Its importance is described in the first part of the bachelor thesis. The second part deals with its collec-tion from number of places in southern Moravia and Vysočina from April to October 2018. These samples were then evaluated and compared with limits of surface waters according to Government Regulation no. 401/2015 Coll. Klíčová slova: eutrofizace; fosfor; fosforečnany; znečištění vod Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Stanovení a význam sloučenin fosforu ve vodním prostředí

adenosinfosfátů a membránových lipidů. Jeho význam je popsán v první části bakalářské práce. Druhá část se zaobírá jeho odběrem z několika míst na jižní Moravě a na Vysočině od měsíce dubna do října ...

Pfeifer, Lukáš
Mendelova univerzita v Brně, 2019

Zhodnocení stavu povodí Kovalovického potoka
Křížová, Petra
2018 - český
Bakalářská práce Zhodnocení stavu povodí Kovalovického potoka se zabývá sledováním vybraných ukazatelů jakosti. Sledovány byly tyto parametry: rozpuštěný kyslík, konduktivita, pH, teplota, dusičnanový dusík, celkový fosfor, orthofosforečnany a chemická spotřeba kyslíku. Monitoring probíhal od března 2017 do února 2018 na osmi odběrných profilech v povodí. Teoretická část se věnuje obecným informacím o vodě a jejímu základnímu dělení, jakosti povrchových vod a jejich znečišťování a problematice vodní eroze. Dále jsou zde uvedeny vybrané ukazatele jakosti povrchových vod a jejich charakteristika a také jsou součástí vybrané právní předpisy zabývající se znečišťováním povrchových vod. Praktická část se zabývá charakteristikou sledovaného povodí, popisem jednotlivých odběrných míst a postupy při práci v terénu a v laboratoři. Důležitou částí jsou pak výsledky měření a diskuze, ve které jsou tyto výsledky porovnány s ČSN 75 7221 a s NV 401/2015 Sb. Z výsledků je patrné, že největší znečištění je způsobeno splaškovými vodami, které jsou načerno vypouštěny do vodotečí. This bachelor thesis The evaluation of the river basin condition of the Kovalovický potok deals with monitoring of concrete water quality indicators. The following parameters were observed: dissolved oxygen, conductivity, pH, temperature, nitrate nitrogen, total phosphorus, orthophosphates and chemical oxygen demand. The monitoring took place between the March 2017 and February 2018 on eight profiles, where the water was taken. The theoretical part is focused on general information about water and its basic sorting, surface water quality and its pollution and water erosion issues. Then, there are selected indicators of surface water quality and their characteristics, as well as chosen legislation dealing with surface water pollution. The practical part is concentrated on the river basin characteristic, description of the sampling points and description of the field and laboratory work. An important part is the results of the measurement and discussion in which these results are compared with ČSN 75 7221 and NV 401/2015 Sb. The results show that the largest pollution is caused by sewage that is illegally discharged into the watercourse. Klíčová slova: fosfor; dusičnany; jakost vod; znečištění vod Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Zhodnocení stavu povodí Kovalovického potoka

povodí, popisem jednotlivých odběrných míst a postupy při práci v terénu a v laboratoři. Důležitou částí jsou pak výsledky měření a diskuze, ve které jsou tyto výsledky porovnány s ČSN 75 7221 a s NV ...

Křížová, Petra
Mendelova univerzita v Brně, 2018

Vliv textilního průmyslu na složky životního prostředí
Chocholáčová, Adéla
2023 - český
Tato bakalářská práce se zabývá dopady textilního průmyslu na složky životního prostředí. Práce je koncipovaná jako rešerše základních negativních důsledků tohoto průmyslu. V práci jsou vysvětleny základní pojmy jako fast fashion či textilní průmysl. Práce obsahuje negativní dopady přírodních i umělých vláken, jednotlivých fází výroby textilu, včetně fáze po ukončení životního cyklu produktu. Z práce vyplývá, že textilní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí, a to zejména prostřednictvím odpadních vod obsahujících toxické chemické látky. Případ odpadních vod je detailněji zpracován na případu Bangladéše. V závěru práce jsou představeny možnosti, jak mohou být negativní dopady v budoucnosti zmírněny a rovněž jsou představeny udržitelné metody a materiály, které se používají již v současnosti. This bachelor thesis deals with the impacts of the textile industry on environmental components. The thesis is conceived as a research of the basic negative consequences of this industry. The thesis explains the basic concepts like fast fashion or textile industry. The work includes the negative impacts of natural and man-made fibres, the different stages of textile production, including the post-life cycle phase of the product. The thesis shows that the textile industry is one of the biggest polluters of the environment, especially through wastewater containing toxic chemicals. The case of wastewater is elaborated in detail using the case of Bangladesh. The thesis concludes by presenting ways in which the negative impacts can be mitigated in the future and also presents sustainable methods and materials that are already in use. Klíčová slova: fast fashion; znečištění ovzduší; znečištění půdy; znečištění vod; air pollution; soil contamination; water pollution Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Vliv textilního průmyslu na složky životního prostředí

, a to zejména prostřednictvím odpadních vod obsahujících toxické chemické látky. Případ odpadních vod je detailněji zpracován na případu Bangladéše. V závěru práce jsou představeny ...

Chocholáčová, Adéla
Mendelova univerzita v Brně, 2023

Vliv lesa na migraci a sedimentaci rizikových prvků a vybrané environmentální problémy
Juřička, David
2016 - český
Výzkum dizertační práce se soustředil na schopnost lesa aktivovat a imobilizovat kovy v prostředí s jejich vysokými dotacemi z hlubinné těžby nerostných surovin. Výzkum byl situován na lokalitě Rožná, s probíhající těžbou uranu, a lokalitě Olší s ukončenou těžbou uranu v České republice. V průběhu let 2014 a 2015 bylo v zájmových aluviích toků Nedvědička (Rožná) a Hadůvka (Olší), recipientů znečištění radionuklidy a kovy z těžby, odebráno v jarním a podzimním aspektu celkově 380 vzorků listů ze stromů, bylinného patra a říčních sedimentů. Vzorky byly analyzovány metodou XFR a ICP-OES. V organické hmotě byly nalezeny prvky Al, Cl, Cu, Cr, Fe, Mn, Mo, Ni, Rb, S, Sr, U, Zn a Zr, v mnoha případech ve vysokých koncentracích odpovídajících znečištěným lokalitám v těžebních nebo průmyslových oblastech. Statisticky významný rozdíl v koncentracích chemických prkvů ve fytomase i říčním sedimentu mezi horním, středním a spodním tokem zájmových oblastí nebyl nalezen. Na lokalitě Nedvědička byly nalezeny vyšší koncentrace většího spektra kovů než na lokalitě Hadůvka. Na lokalitě Hadůvka byly metodou ICP-OES nalezeny výrazně vyšší hodnoty uranu (1.56 mg.kg-1) v listech stormů než na lokalitě Nedvědička, dosahující až 4.5 mg.kg-1 ve vysušeném materiálu. Sezónní dynamika obsahu chemických prvků byla ve fytomase potvrzena. Druhové složení lesních porostů zájmových lokalit s převahou Picea abies a druh hospodaření byl vyhodnocen jako nepříznivý pro imobilizaci kovů v prostředí. Na lokalitě Nedvědička byla navržena nápravná opatření - výsadby porostů s převahou Fagus silvatica, která mají příznivě působit na úpravu pH půdy a vody vhodných charakterem opadu a přispět tak k inhibici šíření kovů v prostředí. Na lokalitě Hadůvka jsou navrhovaná opatření soustředěny na přestavbu stávajících porostů s převahou Picea abies na porosty s převahou listnatých dřevin, zejména Fagus silvatica, tak aby došlo postupně k úpravě pH půdy, a tím snížení mobility kovů v prostředí The research of the dissertation thesis was focused on the ability of forests to activate and immobilize metals in the environment with their huge grants from deep mining of mineral resources. The research was be located in the area of Rožná with ongoing uranium mining, and area of Olší with ended uranium mining in the Czech Republic. During the years 2014 and 2015 was at the alluvial streams of Nedvědička (Rožná) and Hadůvka (Olší) recipients of pollution by radionuclides and metals from mining, taken in spring and autumn aspect of the overall 380 samples of leaves from trees, herb layer and river sediments. The samples were analyzed by the XFR and ICP-OES methods. In the organic matter were found such as elements Al, Cl, Cu, Cr, Fe, Mn, Mo, Ni, Rb, S, Sr, U, Zn and Zr, in many cases at high concentrations corresponding to polluted areas in the mining or industrial areas. A statistically significant difference in the concentrations of chemical elements in the fytomasss and river sediment between the upper, middle and lower stream areas of interest was not found. In the area of Nedvědička were found higher concentrations of a greater range of metals than in the area of Hadůvka. In the area of Hadůvka were by ICP-OES found significantly higher levels of uranium in the leaves than in the area of Nedvědička, reaching up to 34.86 mg.kg-1 in the dried material.The seasonal dynamics of the content of chemical elements in fytomass was confirmed. The species composition of the forest growth in the areas of interest with a predominance of Picea abies and the type of management has been evaluated as unfavorable for immobilization of metals in the environment. In the area of Nedvědička were suggested corrective actions - planting vegetation with a predominance of Fagus silvatica which should have a beneficial effect on soil and water pH by a suitable character of waste and contribute to the spread of inhibition of metals in the environment. In the area of Hadůvka are the suggested measures focused on the redevelopment of existing vegetation with a predominance of Picea abies on vegetation with a predominance of deciduous trees, especially Fagus silvatica, in order to adjust gradually the pH of the soil and thereby reduce the mobility of metals in the environment. Klíčová slova: Rožná; kovy; fagus sylvatica; těžba uranu; Olší; Picea abies Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Vliv lesa na migraci a sedimentaci rizikových prvků a vybrané environmentální problémy

s ukončenou těžbou uranu v České republice. V průběhu let 2014 a 2015 bylo v zájmových aluviích toků Nedvědička (Rožná) a Hadůvka (Olší), recipientů znečištění radionuklidy a kovy z těžby, ...

Juřička, David
Mendelova univerzita v Brně, 2016

Hodnocení účinnosti čistírny odpadních vod Dačice
Kalvodová, Vanda
2015 - český
Bakalářská práce na téma "Hodnocení účinnosti čistírny odpadních vod Dačice" je zaměřena na problematiku čištění odpadních vod. V první části je obecně popsána problematika odpadních vod, nakládání s nimi a její likvidace. V další části je charakterizováno zájmové území, kde se nachází čistírna odpadních vod. Jsou zde uvedeny přírodní poměry a lokace města. Dále je podrobně zpracována problematika nakládání s odpadními vodami v Dačicích. Jsou zde popsány zdroje znečištění, doprava odpadních vod a popis čistírny odpadních vod. V praktické části jsou zpracována data vybraných ukazatelů, jejich porovnání s platnou legislativou a konečné vyhodnocení účinnosti čistírny odpadních vod v Dačicích. Bachelor thesis "Evaluation of effectiveness of wastewater treatment Dačice" is focused on issue of cleaning wastewater. In the first part there is described issue of wastewater, treatment with them and its liqui-dation. In the next part there is characterized the area of interest where is situated wastewater treatment. There are shown natural circumstances and location of city. In the next part there is elaborated issue of treatment with wastewater in Dačice. There are described resources of pollution, transport of wastewater and description of was-tewater treatment. In the practical part there are elaborated date of picked indicators, their comparison with the current legislation and the final evaluation of the efficiency for wastewater treatment in Dačice. Klíčová slova: čistírna odpadních vod; Dačice; odpadní voda; stoková síť; účinnost; ukazatelé znečištění Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Hodnocení účinnosti čistírny odpadních vod Dačice

je charakterizováno zájmové území, kde se nachází čistírna odpadních vod. Jsou zde uvedeny přírodní poměry a lokace města. Dále je podrobně zpracována problematika nakládání s odpadními ...

Kalvodová, Vanda
Mendelova univerzita v Brně, 2015

Estrogeny v životním prostředí
Rychtecká, Lucie
2006 - český
Klíčová slova: analytická detekce; estrogeny; znečištění odpadních vod Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Estrogeny v životním prostředí

Rychtecká, Lucie
Mendelova univerzita v Brně, 2006

Monitoring toků na Brněnsku
Kalová, Renáta
2012 - český
Klíčová slova: monitoring Ponávky; revitalizace vodních toků; znečištění vod Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Mendelovy univerzity v Brně.
Monitoring toků na Brněnsku

Kalová, Renáta
Mendelova univerzita v Brně, 2012

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze