Počet nalezených dokumentů: 4
Publikováno od do

Methodology for co-cryostorage of virus isolates in their host plants and relevant data
Bilavčík, A.; Bjerkestrand, R.; Bjelland, B.; Blystad, D.-R.; Bobrova, O.; Fránová, Jana; Faltus, M.; Hamborg, Z.; Hammond Hammond, S. D.; Koloniuk, Igor; Zámečník, J.
2023 - anglický
Currently, the nursery production of plant material emphasizes the production of healthy, virus-free material. For this reason, it is necessary to have reference plant materials in which the virus is present. Some types of viruses are difficult to maintain outside the plant host. Because of the potential transmission to outdoor plantings, it is necessary to keep infected plants in special cultivation areas, and net-houses, which brings considerable financial and labour costs. Therefore, a methodology was developed in which the virus status in plant material is analysed, the infected material can be stored using cryopreservation in liquid nitrogen and then regenerated in vitro, and relevant data in GeneEver cryobox can be stored. Klíčová slova: genetic resources; virus; Rubus idaeus L. Dokument je dostupný na externích webových stránkách.
Methodology for co-cryostorage of virus isolates in their host plants and relevant data

Currently, the nursery production of plant material emphasizes the production of healthy, virus-free material. For this reason, it is necessary to have reference plant materials in which the virus is ...

Bilavčík, A.; Bjerkestrand, R.; Bjelland, B.; Blystad, D.-R.; Bobrova, O.; Fránová, Jana; Faltus, M.; Hamborg, Z.; Hammond Hammond, S. D.; Koloniuk, Igor; Zámečník, J.
Biologické centrum, 2023

Metodika terapie virových patogenů pomocí kryoprezervace
Bilavčík, A.; Bobrova, O.; Faltus, M.; Fránová, Jana; Hammond, S.; Koloniuk, Igor; Zámečník, J.
2023 - český
V současné době je ve školkařské produkci rostlinného materiálu kladen důraz na množení zdravého materiálu. Z tohoto důvodu je nutné věnovat tématu zdravé bezvirózní sadby pozornost při uchování kolekcí genových zdrojů vegetativně množených rostlin. Některé viry maliníku je obtížné stávajícími metodami termoterapie či chemoterapie odstranit z rostlinného hostitele. Proto byla, na příkladu viru černé nekrózy maliníku (black raspberry necrosis virus, BRNV), vyvinuta komplexní metodika testování zdravotního stavu a kryoterapie u maliníku. Výsledný metodický postup umožňuje ozdravit maliník od BRNV pomocí kryoterapie in vitro kultur. Uživatelem metodiky je MZe, které ji uplatní v rámci 'Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství'.\n Currently, in the nursery production of plant material, emphasis is placed on the propagation of healthy material. For this reason, it is necessary to pay attention to the topic of healthy virus-free nuclear stock when preserving collections of genetic resources of vegetatively propagated plants. Some raspberry viruses are difficult to remove from the plant host by existing methods of thermotherapy or chemotherapy. That is why, using the example of black raspberry necrosis virus (BRNV), a comprehensive methodology for testing health status and cryotherapy in raspberry was developed. The resulting methodical procedure makes it possible to eradicate BRNV from raspberry using cryotherapy of in vitro cultures. The user of the methodology is the Ministry of Agriculture, which applies it as part of the 'National Program for the Conservation and Use of Genetic Resources of Plants, Animals and Microorganisms Important for Nutrition and Agriculture'. Klíčová slova: raspberry; BRNV; cryotherapy; in vitro Dokument je dostupný na externích webových stránkách.
Metodika terapie virových patogenů pomocí kryoprezervace

V současné době je ve školkařské produkci rostlinného materiálu kladen důraz na množení zdravého materiálu. Z tohoto důvodu je nutné věnovat tématu zdravé bezvirózní sadby pozornost při uchování ...

Bilavčík, A.; Bobrova, O.; Faltus, M.; Fránová, Jana; Hammond, S.; Koloniuk, Igor; Zámečník, J.
Biologické centrum, 2023

Management stanovišť ohrožených druhů denních a nočních motýlů v České republice
Konvička, Martin; Beneš, Jiří; Spitzer, Lukáš; Bartoňová, Alena; Zapletal, Michal
2017 - český
Metodika se zabývá péčí o biotopy motýlů (Lepidoptera) zařazených do Červeného seznamu bezobratlých ČR. Zabývá se denními i nočními motýly z tradiční skupiny Macrolepidoptera. Popisuje principy a zásady různých způsobů péče o stanoviště motýlů a zásady managementu pro jednotlivé typy biotopů. V další části metodiky jsou vymezeny oblasti ČR, které jsou prioritní pro ochranu zájmových druhů. Pro vybrané lokality je navržen způsob péče. This methodology concerns the care of the biotopes of butterflies (Lepidoptera) included in the Red List of Invertebrates of the Czech Republic. It deals with day and night butterflies from the traditional „Macrolepidoptera“ group. It describes the principles of various types of care for butterfly habitats, and also management principles for particular biotope types. The other part of the methodology defines the areas of the Czech Republic, which are priority for the protection of species of interest. For selected location there is management designed. Klíčová slova: conservation; management; Lepidoptera recent distribution Dokument je dostupný na externích webových stránkách.
Management stanovišť ohrožených druhů denních a nočních motýlů v České republice

Metodika se zabývá péčí o biotopy motýlů (Lepidoptera) zařazených do Červeného seznamu bezobratlých ČR. Zabývá se denními i nočními motýly z tradiční skupiny Macrolepidoptera. Popisuje principy a ...

Konvička, Martin; Beneš, Jiří; Spitzer, Lukáš; Bartoňová, Alena; Zapletal, Michal
Biologické centrum, 2017

Metodika lokalizace sedimentů a stanovení jejich vlastností za účelem sanace
Borovec, Jakub; Jan, Jiří; Vrzák, J.; Knotek, J.
2017 - český
Studie byla vytvořena za cílem nalezení metodických postupů pro cílenou a efektivní lokalizaci a kvantifikaci dnových sedimentů v daných zónách vodních nádrží, včetně základního posouzení jejich vlivu na kvalitu vody. Ve studii je shrnuta celková problematika sedimentů a posouzeny výhody a nevýhody používaných metod a zařízení pro odběr vzorků sedimentů a postupy pro jeho kvantifikaci. Výsledkem je vyvinutý optimální metodický postup pro správnou prostorovou lokalizaci sedimentů a stanovení jejich mocností v daných zónách. Metodika zahrnuje přesný postup k hodnocení jeho chemických parametrů včetně cyklu P v sedimentech a určení rizikovosti sedimentu na kvalitu vody v nádržích. The study was designed to find methodical procedures for effective and accurate detection and quantification of bottom sediments in water reservoirs, including an assessment of their impact on the quality of water in the reservoirs. The study summarizes the overall problem of sediments in the water bodies. Advantages and disadvantages of methods and equipment widely used for sediment sampling procedures for their quantification are assessed. The result is a developed optimal methodical procedure for proper spatial localization of sediments and determination of their volumes in given zones. The methodology also includes a precise procedure for the evaluation of its chemical parameters and the P cycle with further determination of the sediment potential to deteriorate water quality in the reservoirs. Klíčová slova: bottom sediments; characterization; methodology Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři Akademie Věd.
Metodika lokalizace sedimentů a stanovení jejich vlastností za účelem sanace

Studie byla vytvořena za cílem nalezení metodických postupů pro cílenou a efektivní lokalizaci a kvantifikaci dnových sedimentů v daných zónách vodních nádrží, včetně základního posouzení jejich vlivu ...

Borovec, Jakub; Jan, Jiří; Vrzák, J.; Knotek, J.
Biologické centrum, 2017

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze