Počet nalezených dokumentů: 2
Publikováno od do

Country Report: The Czech Republic
Klicperová-Baker, Martina; Franke, Helena; Schwarz, Petr; Košťál, J.
2010 - anglický
Research report on the Czech aspect of European citizenship – the state of ethno-national diversity, migration, gender situation, attitudes to the EU, understanding of the European polity and European public sphere. The study brings original results of a representative survey of Czech citizens (N=1037) in addition to the first, preliminary results of media analysis and interviews with political and cultural elites. This volume, the Czech contribution to international Eurosphere project, is a part of a series of 16 Eurosphere country reports, it serves also as a framework for interpretation of Eurosphere empirical results. It contains a number of graphs, tables and illustrations. It is complemented by illustrations by a cartoonist Miroslav Kemel. Klíčová slova: EU; Czech Republic; Diversity; European citizenship Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Country Report: The Czech Republic

Research report on the Czech aspect of European citizenship – the state of ethno-national diversity, migration, gender situation, attitudes to the EU, understanding of the European polity and European ...

Klicperová-Baker, Martina; Franke, Helena; Schwarz, Petr; Košťál, J.
Psychologický ústav, 2010

Czech University Collections of Historical Experimental Instruments
Vobořil, Dalibor; Květon, Petr; Jelínek, Martin
2005 - anglický
Historians of psychology often ignored historical instruments of experimental psychology. But the significance of historical experimental instruments is indisputable. On their example of importing essential knowledge from other disciplines and using them for psychological purposes we can prove the progressivity of psychology. In this paper we tried to map the “terra incognita” of history of psychology – we tried to describe and examine most of the preserved collections of historical psychological instruments in the Czech Republic. Historické přístroje sloužící experimentální psychologii v dobách jejího vzniku jsou neglekticky přehlíženy historiky psychologie. Jejich význam je však nepopiratelný a můžeme na nich demonstrovat progresivitu tehdejší psychologické vědy, která dokázala využívat poznatky z jiných technických oborů a adaptovat je pro své potřeby. V tomto příspěvku se věnujeme zmapování „terra incognita“ historie psychologie; pokusili jsme se o deskripci a vystižení základních funkcí a možností využití původních historických přístrojů dochovaných ve sbírkách na území České republiky. Klíčová slova: history of psychology; experimental instrument; collections Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
Czech University Collections of Historical Experimental Instruments

Historians of psychology often ignored historical instruments of experimental psychology. But the significance of historical experimental instruments is indisputable. On their example of importing ...

Vobořil, Dalibor; Květon, Petr; Jelínek, Martin
Psychologický ústav, 2005

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze