Počet nalezených dokumentů: 41
Publikováno od do

The effect of low dose of vinclozolin on reproductive tract development in CD1 outbred mice
Pěknicová, Jana; Elzeinová, Fatima; Nováková, Vendula; Buckiová, Daniela; Kubátová, Alena
2008 - anglický
The effect of a low dose of vinclozolin within the development of the reproductive tract during gestation (VIN-GD 15-22) and puberty (VIN-PND 23-44) in CD1 mice was tested. We found a decrease in the anogenital distance, prostate weight and pathology of testes in both experimental groups. Sperm counts decreased to 46% (VIN-GD) and to 81% (VIN-PND), and also the acrosomal state (evaluated by antiacrosomal antibody) decreased in both groups to 89% in comparison to the control group (100%). Sperm head abnormalities increased by approximately 18% and 13%, respectively. In this connection, the expression of some genes was changed (arosome-related gene (Acr), apoptosis related genes (p53, p21)). In conclusion, a low dose of vinclozolin affected the reproductive tract, sperm parameters and expression of selected genes in both experimental groups. Klíčová slova: vinclozolin; spermatozoa Plné texty jsou dostupné na jednotlivých ústavech Akademie věd ČR.
The effect of low dose of vinclozolin on reproductive tract development in CD1 outbred mice

The effect of a low dose of vinclozolin within the development of the reproductive tract during gestation (VIN-GD 15-22) and puberty (VIN-PND 23-44) in CD1 mice was tested. We found a decrease in the ...

Pěknicová, Jana; Elzeinová, Fatima; Nováková, Vendula; Buckiová, Daniela; Kubátová, Alena
Biotechnologický ústav, 2008

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze