Počet nalezených dokumentů: 7
Publikováno od do

Posouzení rizika znečištění podzemní vody ukládáním dnového sedimentu z nádrže Jordán do vytěžené pískovny
Valentová Jana; Trachtová Jana; Šanda Martin
2013 -
Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Posouzení rizika znečištění podzemní vody ukládáním dnového sedimentu z nádrže Jordán do vytěžené pískovny

Valentová Jana; Trachtová Jana; Šanda Martin
České vysoké učení technické v Praze, 2013

Vliv bodových a nebodových zdrojů znečištění na koncentraci těžkých kovů v Botiči
Nábělková Jana; Hochman Tomáš; Soukupová Kristýna
2016 - český
Diplomová práce je zaměřena na hodnocení koncentrací těžkých kovů (TK) ve vodě a dnovém sedimentu v povodí Botiče. Celkem ve 3 etapách byly provedeny odběry vzorků vody a sedimentu na 20 úsecích Botiče. Místa byla vytipována s ohledem na potenciální bodové a nebodové zdroje znečištění s předpokládaným výskytem TK. Sledováno a hodnoceno bylo 7 těžkých kovů: Cu, Zn, Pb, Cr, Cd, Ni a Hg. Práce v terénu a laboratoři se odvíjela od doporučené metodiky. Metodický sled činností probíhal v následujícím pořadí: Odběru vzorku vody a sedimentu, zpracování vzorků před analýzou a samotná analýza TK. Doprovodnou analýzou k TK bylo stanovení organické hmoty (OM) v sedimentu. V rámci vyhodnocení výsledků bylo zjištěno, že nejvíce problémovými TK v monitoringu Botiče jsou Cu, Zn, Pb a Hg. Na základě výsledků bylo diskutováno, že významnými zdroji znečištění mohou být odpadní vody z přepadů odlehčovacích komor jednotné kanalizace do Botiče, místa se silně zatíženou automobilovou dopravou, "splachy" ze zemědělství, lokální černé skládky v blízkosti toku.The Diploma thesis is focused on the evaluation of the concentrations of heavy metals (HM) in water and bottom sediments in the Botic creek. In the 3 stages were sampled water and the sediment from the 20 sampling sites of the Botic creek. Locations were identified with regard to potential point and non-point sources of pollution, with an expected incidence of HM. Seven heavy metals were monitored and evaluated: Cu, Zn, Pb, Cr, Cd, Ni and Hg. Field and laboratory work were based on the recommended methodology. Methodical sequence of activities followed the order: sampling of water and sediment, processing of samples before to analysis and the analysis itself HM. A complementary analysis for HM was organic matter content (OM) in the sediment. In the evaluation of results there was found, that the most problematic HM of the Botic creek are Cu, Zn, Pb and Hg. Based on the results there was discussed, that significant sources of pollution could be combined sewer overflows, places with heavy traffic, run-off from agriculture and local black outlet. Klíčová slova: Těžké kovy (TK),bodový a nebodový zdroj znečištění,životní prostředí,dnový sediment,organická hmota,voda,drobný vodní tok,Botič; Heavy metals,point and non-point pollution sources,environment,bottom sediment,organic matter,water,watercourse,Botic creek Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Vliv bodových a nebodových zdrojů znečištění na koncentraci těžkých kovů v Botiči

v monitoringu Botiče jsou Cu, Zn, Pb a Hg. Na základě výsledků bylo diskutováno, že významnými zdroji znečištění mohou být odpadní vody z přepadů odlehčovacích komor jednotné ...

Nábělková Jana; Hochman Tomáš; Soukupová Kristýna
České vysoké učení technické v Praze, 2016

Srovnání současných metod sterilizace vody
Sieger Ladislav; Nová Johana; Jíra Jaroslav
2008 - český
Pitná voda je pro přežití nezbytná. Práce se zabývá způsoby sterilizace vody pro individuální použití. Vodu lze dezinfikovat fyzikálními a chemickými postupy. Fyzikální jsou var, sterilizace za zvýšené teploty a tlaku, UV záření a filtrace. Mezi chemické patří halogenidy - chlór a jód, kyslík ve stavu zrodu a koloidní stříbro. Pozornost je věnována chemické dezinfekci a sterilizaci při 136 °C. Chemická dezinfekce chlórem je nejrozšířenější způsob dezinfekce. Je rychlá, levná, účinná a dostupná. Sterilizace při 136 °C je univerzální metodou, která zneškodní veškeré mikrobiologické znečištění vody. Na sterilizaci vody při 136 °C byl zaměřen praktický experiment.Drinking water is necessary for surviving. Study is considered on means of water sterilization for individual use. Disinfection procedure of sterilization can be physical and chemical. Physical methods are boiling, sterilization by using high temperature and pressure, UV radiation and filtration. Chemical methods are halogens - chlorine and iodine, oxygen and silver ions. Attention is devoted to chemical disinfection and boiling at 136 °C. Chemical disinfection with chlorine is the most widespread procedure of disinfection. It is quick, cheap, effective and available. Sterilization at 136 °C is universal method, which can damage all microbiology water pollution. Practical experiment was focused on sterilization at 136 °C. Klíčová slova: sterilizace vody,var,UV záření,chlór,jód,filtrace,nemoci přenášenévodou,dezinfekce; water purification,boiling,UV radiation,chlorine,iodine,filtration,waterbornediseases,disinfection Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Srovnání současných metod sterilizace vody

. Sterilizace při 136 °C je univerzální metodou, která zneškodní veškeré mikrobiologické znečištění vody. Na sterilizaci vody při 136 °C byl zaměřen praktický ...

Sieger Ladislav; Nová Johana; Jíra Jaroslav
České vysoké učení technické v Praze, 2008

Varianty odvodnění místních komunikací
Kříž Karel; Daniela Runcziková; Stránský David
2019 -
Bakalářská práce se zabývá možnostmi řešení srážkových vod z místních komunikací. V první části je řešena tematika místních komunikací, srážkoodtokových procesů, znečištění srážkového odtoku a možností jeho vsakování a regulovaného odvádění. Ve druhé části jsou vypracovány varianty řešení srážkových vod z místních komunikací obytné zóny v konkrétní lokalitě.The bachelor's thesis deals with the issue of stormwater from urban roads. The first part is focused on themes of urban roads, precipitation-runoff process, pollution of stormwater runoff and possibilities of infiltration and regulated discharge. In the second part are designed variants of stormwater drainage of urban roads in residential zone in chosen locality. Klíčová slova: místní komunikace; odvodnění; srážkové vody; vsakovací zařízení; urban road; drainage; stormwater; stormwater soakaway Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Varianty odvodnění místních komunikací

Bakalářská práce se zabývá možnostmi řešení srážkových vod z místních komunikací. V první části je řešena tematika místních komunikací, srážkoodtokových procesů, znečištění ...

Kříž Karel; Daniela Runcziková; Stránský David
České vysoké učení technické v Praze, 2019

Vyhledávání zdrojů znečištění vod oddílné dešťové kanalizace
Kabelková Ivana; Víznerová Monika; Bareš Vojtěch
2011 -
Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Vyhledávání zdrojů znečištění vod oddílné dešťové kanalizace

Kabelková Ivana; Víznerová Monika; Bareš Vojtěch
České vysoké učení technické v Praze, 2011

Environmentální, energetické a provozní aspekty decentralizovaného nakládání s odpadními a srážkovými vodami v malých obcích.
Stránský David; Vacková Markéta; Novák Lukáš
2018 - anglický
Diplomová práce se zabývá environmentálními, energetickými a provozními aspekty decentralizovaného nakládání s odpadními vodami v malých obcích. Cílem práce je porovnat centralizované a decentralizované způsoby nakládání s odpadními a dešťovými vodami v obcích s méně než 500 p.e. První část práce jmenuje výhody a nevýhody decentralizovaného čištění odpadních vod a nakládání s dešťovými vodami, popisuje tradiční přístup k městskému odvodnění a koncepty a technologie používané pro decentralizovaný způsob nakládání s odpadními a dešťovými vodami. Součástí práce je přehled české a evropské legislativy vztahující se k problematice městského odvodnění a popis procesu povolování výstavby ČOV a vypouštění odpadních vod v České republice. V druhé části práce je na třech konkrétních případech provedeno porovnání a zhodnocení centralizovaného a decentralizovaného způsobu nakládání s odpadními vodami z hlediska produkovaného znečištění, energetických nároků a spolehlivosti jednotlivých systémů.This thesis focuses on environmental, energy and operation-related aspects of decentralised wastewater and stormwater management in small municipalities. The aim of this thesis is to compare centralised and decentralised wastewater and stormwater management in municipalities with less than 500 PE. First part of the thesis explains the rationale for decentralisation of wastewater and stormwater management, describes traditional centralised approach to wastewater and stormwater management, presents basic concepts and technologies used for decentralised wastewater management, introduces sustainable urban drainage systems, summarises Czech and European legislation related to wastewater and stormwater management, and describes the authorisation process for wastewater treatment plant construction and discharges of treated wastewater. Second part compares centralised and decentralised wastewater and stormwater management based on environmental, energetic and operational reliability criteria. Three cases studies are used to calculate pollution loads to receiving environment, energy requirements, and system reliability of centralised and decentralised option. Klíčová slova: decentralizované nakládání s odpadními vodami,SUDS,spolehlivost ČOV,energetické nároky na provoz ČOV; decentralized wastewater management,SUDS,WWTP reliability,energy consumption of wastewater treatment plant Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Environmentální, energetické a provozní aspekty decentralizovaného nakládání s odpadními a srážkovými vodami v malých obcích.

části práce je na třech konkrétních případech provedeno porovnání a zhodnocení centralizovaného a decentralizovaného způsobu nakládání s odpadními vodami z hlediska produkovaného ...

Stránský David; Vacková Markéta; Novák Lukáš
České vysoké učení technické v Praze, 2018

Vyhodnocení provozu ČOV Plzeň
Synáčková Marcela; Vacková Markéta; Dvořáková Renata
2016 - český
Tato bakalářská práce zpracovává problematiku čištění odpadních vod s využitím konkrétních dat naměřených na ČOV Plzeň v roce 2015. První část popisuje vlastnosti odpadních vod a znečišťující látky, které se v nich běžně vyskytují, dále charakterizuje procesy používané k odstranění jednotlivých skupin znečišťujících látek a řeší problematiku kalového hospodářství na ČOV s více než 100 000 EO. V druhé části jsou vyhodnoceny hodnoty jednotlivých ukazatelů znečištění na přítoku a odtoku z ČOV Plzeň a vypočítána účinnost čištění. Získané hodnoty jsou porovnány s limity stanovenými příslušným vodoprávním úřadem, tj. Krajským úřadem Plzeňského kraje. V případě koncentrací nesplňujících požadované hodnoty je určena možná příčina překročení limitů.This bachelor thesis focuses on wastewater treatment and various ways to improve and intensify efficiency of the processes commonly used in wastewater treatment. Its goal is to evaluate results measured at WWTP Pilsen in 2015 and compare them to the current law regulations, i.e. EU Council Directive 91/271/EHS and relevant laws of Czech Republic as amended. First part of the thesis describes wastewater characteristics, its physical, chemical and biological properties, lists common pollutants present in municipal waste and their impact on both surface and ground water bodies, introduces basic technological processes used to eliminate various polluting substances and deals with sludge processing such as thickening, stabilization, dewatering and final disposal. Second part of the thesis evaluates data from WWTP Pilsen, compares achieved values to relevant established requirements and in case of unsatisfactory results takes in consideration probable causes that could have contributed to failure at compliance with the given limits. Klíčová slova: čištění odpadních vod,účinnost čištění,ČOV Plzeň; wastewater treatment,efficiency,WWTP Pilsen Plné texty jsou dostupné na jednotlivých katedrách ČVUT.
Vyhodnocení provozu ČOV Plzeň

charakterizuje procesy používané k odstranění jednotlivých skupin znečišťujících látek a řeší problematiku kalového hospodářství na ČOV s více než 100 000 EO. V druhé části jsou vyhodnoceny hodnoty ...

Synáčková Marcela; Vacková Markéta; Dvořáková Renata
České vysoké učení technické v Praze, 2016

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze