Počet nalezených dokumentů: 724
Publikováno od do

Životní prostředí: hlavní aktuální problémy ve Francii
2013 -
Cílem této práce je popsat co nejkomplexněji aktuální stav životního prostředí ve Francii a představit zásadní problémy s ním spojené.Práce je doplněna tématickým slovníkem. Klíčová slova: životní prostředí; Francie; ochrana přírody; znečištění vzduchu; znečištění vody; znečištění půdy; geneticky modifikované organismy; hluk Plné texty jsou dostupné v knihovně ZČU.
Životní prostředí: hlavní aktuální problémy ve Francii

Cílem této práce je popsat co nejkomplexněji aktuální stav životního prostředí ve Francii a představit zásadní problémy s ním spojené.Práce je doplněna tématickým slovníkem.

Západočeská univerzita v Plzni, 2013

Analýza dlouhodobého znečištění Labe ve vztahu k oblasti Hradec Králové - Pardubice
Lednová, Hana
1998 - český
Cílem práce je hydroekologická syntéza všech dosavadních poznatků, které se týkají celkového zatížení horního toku Labe. Zásadním výstupem je návrh opatření k zajištění II. stupně jakosti toku Labe ze všech aspektů a diskuse o dalších rezervách vedoucí ke zlepšení kvality. Klíčová slova: Životní prostředí; povrchové vody; znečištění vod; Labe Plné texty jsou dostupné v knihovně UPCE.
Analýza dlouhodobého znečištění Labe ve vztahu k oblasti Hradec Králové - Pardubice

Cílem práce je hydroekologická syntéza všech dosavadních poznatků, které se týkají celkového zatížení horního toku Labe. Zásadním výstupem je návrh opatření k zajištění II. stupně jakosti toku Labe ze ...

Lednová, Hana
Univerzita Pardubice, 1998

Vliv chemických zdrojů znečištění na jakost povrchových vod v povodí Horní Vltavy
NEKOLNÝ, Tomáš
2019 - český
Diplomová práce je zaměřena na problematiku znečišťování povrchových vod, které patří mezi jeden z největších problémů současného světa. Znečištěním vodních toků a nádrží se zhoršuje kvalita vodních ekosystémů a také ekosystémů v jejich okolí. Mezi typické zdroje znečištění povrchových vod patří zejména bodové zdroje (lidská sídla, průmyslové areály) a plošné zdroje (zemědělství). Zatímco bodové zdroje znečištění je možno monitorovat, u plošných zdrojů je situace daleko složitější. Při zemědělském hospodaření se dostávají do podzemních vod i povrchových vod zbytky hnojiv, pesticidů a dalších látek. Cílem práce je v dílčím povodí Horní Vltavy - řeky Malše zjistit jakost povrchové vody v měřících profilech, zjistit hydrologickou situaci v průběhu roku a vyhodnotit vliv chemických zdrojů znečištění na jakost povrchové vody v daném povodí. The diploma thesis is focused on the issue of surface water pollution, which is one of the biggest problems of the contemporary world. The pollution of watercourses and reservoirs worsens the quality of aquatic ecosystems as well as ecosystems in their surroundings. The typical sources of surface water pollution include especially point sources (human settlements, industrial sites) and land resources (agriculture). While the point sources of pollution can be monitored, the situation is far more complicated for the field sources. In agricultural farming, the fertilizer residues, pesticides and other substances come into the groundwater and the surface water. The aim of this work is to find out the quality of surface water in the measuring profiles (river Malše), to find out the hydrological situation during the year and to evaluate the impact of chemical pollution sources influencing the quality of the surface water in the river basin. Klíčová slova: povrchové vody; jakost vod; znečištění; zemědělské hospodaření; surface water; water quality; pollution; agricultural farming Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Vliv chemických zdrojů znečištění na jakost povrchových vod v povodí Horní Vltavy

typické zdroje znečištění povrchových vod patří zejména bodové zdroje (lidská sídla, průmyslové areály) a plošné zdroje (zemědělství). Zatímco bodové zdroje znečištění je ...

NEKOLNÝ, Tomáš
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2019

Jsou studánky bezpečné? Vliv kvality vody na zdraví obyvatelstva.
PETROUŠKOVÁ, Zuzana
2016 - český
Bakalářská práce sleduje změny kvality vody jedenácti vybraných studánek veřejností vyhledávaných jako náhrada za pitnou vodu dodávanou z rozvodných sítí. V průběhu jednoho roku byly sledovány mikrobiologické, fyzikální a chemické parametry odpovídající nebo i překračující rozsah kráceného rozboru pitné vody, který je pro podobné zdroje vody vyžadován jednou ročně. U mikrobiologických ukazatelů čistoty vody byly limity překročeny jedenáctkrát (z celkem 41 vzorků), nejčastěji v letních měsících, tudíž lze suché, teplé počasí považovat pro kvalitu pitné vody za rizikové. Z chemických parametrů byly kritické dusičnany, které byly u jedné ze studánek trvale zvýšené, a patrně zapříčiněné hnojením polí v povodí studánky. Voda 64% studánek byla alespoň při jednom odběru, minimálně v jednom parametru neuspokojivá. Četnost odběrů doporučená Vyhláškou č. 252/2004 Sb. (Hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost kontrol) je pro důslednou kontrolu pitné vody nedostatečná a nedokáže odhalit hrozící riziko znečištění. Bachelor thesis aims at water quality in eleven springs and wells usually considered as a source of drinking water with superior quality exceeding the quality of drinking water from municipal sources. Springs and wells were monitored for one year and microbial, physical and chemical parameters were determined according to the Czech authorities' requirements. Microbial contamination was recorded in eleven cases mostly during dry summer. Thus dry hydrological conditions should be considered as a critical factor for water quality. Chemical parameters were exceeded in nitrate concentration at one site, probably due to agriculture in spring catchment. Water quality exceeded required values in 64%, thus the required frequency of water quality monitoring is not sufficient and water quality could exceed requirements during parts of a year. Klíčová slova: pitná voda; studánky; znečištění vody; drinking water; springs; contamination of water Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři JČU.
Jsou studánky bezpečné? Vliv kvality vody na zdraví obyvatelstva.

byla alespoň při jednom odběru, minimálně v jednom parametru neuspokojivá. Četnost odběrů doporučená Vyhláškou č. 252/2004 Sb. (Hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost ...

PETROUŠKOVÁ, Zuzana
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2016

Studie jakosti podpovrchových a povrchových vod v závislosti na obhospodařování ZPF
Kučerová, Veronika
1993 - český
Klíčová slova: vodní zdroje; znečištění vody; ochrana vodních zdrojů Dostupné registrovaným uživatelům v knihovně Mendelovy univerzity v Brně.
Studie jakosti podpovrchových a povrchových vod v závislosti na obhospodařování ZPF

Kučerová, Veronika
Mendelova univerzita v Brně, 1993

Sledování vlivu ročního období na znečištění povrchových vod v řece
POSPÍŠILOVÁ, Eva; PRUCEK, Robert; KILIANOVÁ, Martina
2011 - český
Voda je nenahraditelnou surovinou pro všechny organismy na Zemi. Její zásoby na planetě jsou omezené a proto je nutné vodu po použití vrátit do přírody v co možná nejčistším stavu a sledovat její kvalitu. V této práci jsem sledovala vliv ročního období na znečištění povrchových vod řek Moravy a Dřevnice na jejich soutoku. Fotometricky jsem stanovovala koncentrace amonných, dusitanových, dusičnanových a fosforečnanových iontů, při každém odběru jsem měřila konduktivitu, pH a teplotu vody. Jednou měsíčně jsem stanovila chemickou spotřebu kyslíku dichromanovou a manganistanovou metodou.. Na závěr jsem podle naměřených hodnot zařadila obě řeky podle stupně znečištění do tříd jakosti vod, podle ČSN 757221. Water is necessary for every organism on the Earth. As a limited source has to be used carefully, every contamination can be a big problem. Therefore is very important to clean used water and check its quality. In this work I was monitoring the level of pollution in the river Morava and Dřevnice during one year. I determined concentrations of nitrites, nitrates, ammonia and phosphates. I was also measuring conductivity, pH level and temperature of the water each time. Once a month I determined chemical oxygen demand by dichromate and permanganate method. At the end I classified both rivers by their level of pollution by the ČSN 757221. Klíčová slova: Voda; znečištění vod; anorganické polutanty; water; water pollution; inorganic pollutants Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři UPOL.
Sledování vlivu ročního období na znečištění povrchových vod v řece

období na znečištění povrchových vod řek Moravy a Dřevnice na jejich soutoku. Fotometricky jsem stanovovala koncentrace amonných, dusitanových, dusičnanových a fosforečnanových ...

POSPÍŠILOVÁ, Eva; PRUCEK, Robert; KILIANOVÁ, Martina
Univerzita Palackého v Olomouci, 2011

Ověření interakce zvolené elektrody pro porovnání stupně znečištění vodných roztoků
Vokál, Evžen; Novotný, Ladislav; Lellák, Jan
2016 - český
Tato diplomová práce se zabývá potenciometrií s využitím stříbrné iontově selektivní elektrody Ag-ISE. Práce je zaměřena zaprvé na její základní testování zejména z hlediska měření potenciálu E vs. čas t nebo koncentrace c(Ag+) a za druhé na ověření její alternativní aplikovatelnosti pro indikaci stupně čistoty sekvence sady vzorků průmyslových vod z daného technologického procesu. Klíčová slova: stříbrná iontově selektivní elektroda; elektrochemie; potenciometrie; průmyslové vody; silver ion selective electrode; electrochemistry; potentiometry; industrial waters Plné texty jsou dostupné v knihovně UPCE.
Ověření interakce zvolené elektrody pro porovnání stupně znečištění vodných roztoků

na ověření její alternativní aplikovatelnosti pro indikaci stupně čistoty sekvence sady vzorků průmyslových vod z daného technologického procesu.

Vokál, Evžen; Novotný, Ladislav; Lellák, Jan
Univerzita Pardubice, 2016

Vliv ročních období na znečištění vybraných vodních ploch na Příbramsku
Vaňková, Petra; Vach, Marek; Heřmanovský, Martin
2016 - český
Cílem diplomové práce je posouzení jakosti vody a vlivu ročních období na znečištění ve třech rybnících, které se nalézají na Příbramsku. Teoretická část práce se soustřeďuje na problematiku povrchových vod. Podrobně zpracovává druhy vod, chemismus, klasifikaci povrchových vod, známé metody laboratorních měření a antropogenní znečištění. K vypracování teoretické části je použita přístupná odborná literatura, která je orientována na povrchové vody a jejich chemické složení. V praktické části diplomové práce je detailně popsáno sledované území, zkoumané tři rybníky, způsob odběru vzorků, jejich analýza, zpracování a vyhodnocení stanovených výsledků. Koncentrace jednotlivých indikátorů znečištění jsou zjištěny z odebraných vzorků rybníků pomocí laboratorní analýzy. V práci je určováno množství amoniakálního dusíku, dusičnanů, dusitanů, fosforečnanů, chromu, olova, kadmia, mědi a niklu. Po vyhodnocení stanovených výsledků je zjevné znečištění rybníků, které je vyvolané lidskou činností, především zemědělstvím a splaškovými vodami. Ze získaných dat vyplývá, že zkoumané vodní plochy jsou srovnatelně znečištěny. Evidentní závislost na ročním období jednotlivých sledovaných hodnot se prokázala u dusičnanů a fosforečnanů, amoniakální dusík vykazuje pouze mírnou souvislost s ročním obdobím. The objective of this Diploma Thesis is to evaluate the impact of water quality factors and year-seasons factors on the development of pollution levels in three ponds located in the Příbram area. The theoretical part of the Thesis focuses on different aspects related to the study of surface water. It elaborates on the types of water, their chemical analysis, the classification of surface water, measuring methods, and the theories of anthropogenic pollution. The sources for the theoretical part were selected from relevant scientific literature focusing on surface waters and their chemical composition. The practical part of the Thesis contains detailed description of the focus location and the three specific ponds, the methods of sample collection and analysis applied, and of the processing, assessment, evaluation and interpretation of results. The pollution concentration indicators were measured through laboratory analysis of the collected samples. The Thesis contains measurement results for the levels of ammonium nitrogen, nitrates, nitrites, phosphates, chromium, lead, cadmium, copper and nickel. The collected evidence revealed significant pollution levels in the measured ponds. The pollution was found to be of anthropogenic origin, and caused predominantly by agricultural activity and contamination by waste water. Research data indicates that all water objects under examination show comparable levels of pollution. A strong correlation between the values of pollution indicators and the season of the year was established for nitrates and phosphates. On the other hand, levels of ammonium nitrogen show merely a slight correlation with the season of the year. Klíčová slova: rybník; vzorek; voda; kvalita; koncentrace dostupnost_czu
Vliv ročních období na znečištění vybraných vodních ploch na Příbramsku

Cílem diplomové práce je posouzení jakosti vody a vlivu ročních období na znečištění ve třech rybnících, které se nalézají na Příbramsku. Teoretická část práce se soustřeďuje na ...

Vaňková, Petra; Vach, Marek; Heřmanovský, Martin
Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016

Odstraňování reziduí specifického antropogenního znečištění vody organickými látkami s hormonálními účinky při úpravě na vodu pitnou
Bílková, Zuzana; Čáslavský, Josef; Mega, Jaroslav
2011 - český
Předkládaná diplomová práce se zabývá problémem výskytu reziduí specifického antropogenního znečištění ve zdrojích pitné vody, s důrazem na možnosti odstranění těchto látek během úpravy vody na vodu pitnou. Pozornost byla zaměřena na dva estrogenní hormony – estradiol a ethinylestradiol. V laboratorním měřítku byla testována účinnost koagulace, adsorpce na aktivní uhlí a ozonace při eliminaci studovaných kontaminantů z uměle znečištěné vody. Submitted master's thesis is dealing with the problem of occurrence of residues of specific anthropogenic pollution of drinking water sources, with accent on possibilities of elimination of these compounds during drinking water treatment. There was pay attention to two estrogenic hormones – estradiol and ethinylestradiol. In laboratory scale there was tested efficiency of coagulation, activated carbon adsorption and ozonation in elimination of studied compounds from artificially contaminated water. Klíčová slova: znečištění zdrojů pitné vody; úprava vody; estradiol; ethinylestradiol; contamination of drinking water sources; drinking water treatment; estradiol; ethinylestradiol Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři NUŠL
Odstraňování reziduí specifického antropogenního znečištění vody organickými látkami s hormonálními účinky při úpravě na vodu pitnou

Předkládaná diplomová práce se zabývá problémem výskytu reziduí specifického antropogenního znečištění ve zdrojích pitné vody, s důrazem na možnosti odstranění těchto látek během ...

Bílková, Zuzana; Čáslavský, Josef; Mega, Jaroslav
Vysoké učení technické v Brně, 2011

Odstraňování reziduí specifického antropogenního znečištění vody organickými látkami při úpravě na vodu pitnou
Bílková, Zuzana; Dolejš, Petr; Mega, Jaroslav
2009 - český
Předkládaná bakalářská práce se zabývá problémem výskytu residuí specifického antropogenního znečištění ve zdrojích pitné vody, s důrazem na možnosti odstranění těchto látek během úpravy vody na vodu pitnou. Pozornost byla zaměřena na léčiva a endokrinní disruptory. Byly popsány fyzikálně-chemické vlastnosti těchto látek a možnosti jejich analytického stanovení. Submited bachelor's thesis is dealing with the problem of occurrence of residues of specific anthropogenic pollution of drinking water sources, with accent on possibilities of elimination these compounds during drinking water treatment. There was pay attention to pharmaceuticals and endocrine-disrupting compounds and there were described physico-chemical properties of these compounds and ways of their analytical determination. Klíčová slova: Léčiva a látky z kosmetických přípravků; endokrinní disruptory; úprava vody na vodu pitnou.; Pharmaceuticals and personal care products; endocrine-disrupting compounds; drinking water treatment. Plné texty jsou dostupné v digitálním repozitáři NUŠL
Odstraňování reziduí specifického antropogenního znečištění vody organickými látkami při úpravě na vodu pitnou

Předkládaná bakalářská práce se zabývá problémem výskytu residuí specifického antropogenního znečištění ve zdrojích pitné vody, s důrazem na možnosti odstranění těchto látek během ...

Bílková, Zuzana; Dolejš, Petr; Mega, Jaroslav
Vysoké učení technické v Brně, 2009

O službě

NUŠL poskytuje centrální přístup k informacím o šedé literatuře vznikající v ČR v oblastech vědy, výzkumu a vzdělávání. Více informací o šedé literatuře a NUŠL najdete na webu služby.

Vaše náměty a připomínky posílejte na email nusl@techlib.cz

Provozovatel

http://www.techlib.cz

Facebook

Zahraniční báze